Gap Year Nedir? Nerede Kullanılır?

gap year nedir

Ne lise öğrencileri, ne üniversite öğrencileri, ne de iş hayatındaki insanlar, hayatlarına yaptıkları şeyi yapmaya devam ederek ve aralıksız şekilde devam etmek zorunda değil. Herkes yeni deneyimler yaşamak, yeni beceriler edinmek ya da geleceğine dair kararlar alabilmek adına biraz ara vermek isteyebilir. Bu durum hem kişisel gelişim açısından, hem de daha mutlu bir hayat açısından kilit bir konumda bulunuyor. İşte tüm dünyada yaygın olarak tercih edilen Gap Year’ın ortaya çıkış sebebi de bu. İnsanların hayatlarına ara verdiği ve bu boşluğu kendisine yatırım yapmak için kullandığı Gap Year, her geçen gün daha fazla insan tarafından ilgi görüyor.

Gap Year Nedir?

Gap Year Türkçede “boşluk yılı” kavramı ile açıklanabilir. Lise öğrencileri, üniversite öğrencileri ve iş hayatına atılmış olan profesyoneller tarafından tercih edilebilecek olan gap year, bireylerin hayatlarına bir yıl ara vermesi anlamına geliyor. Söz konusu ara dil öğrenmek, dünyayı gezmek, farklı iş alanlarında çalışarak tecrübe kazanmak gibi pek çok sebeple verilebilir. Gap year yapmayı tercih edenler genellikle yurtdışına gitmeyi tercih ediyor olsa da, bu bir zorunluluk değil. Gap year aynı zamanda kişinin kendi yapabileceği en iyi yatırımın ne olduğunu anlama süreci olarak da düşünülebilir. Kişiler bu süreci para kazanarak değerlendirebilecekleri gibi, yalnızca deneyim kazanmak ya da geleceğe yatırım yapmak için de değerlendirebilirler.

 

İlk olarak Amerika’da gerçekleştirilmeye başlayan ve ardından Avrupa’da yaygın olarak tercih edilen bu sistem, özellikle son yıllarda Türkiye’deki lise ve üniversite öğrencilerinden de büyük ilgi görmeye başladı. Günümüzde Gap Year yapan her 10 öğrenciden biri yurtdışına çıkmayı tercih ediyor. İnsanların Gap Year olarak ifade ettikleri ve hayatlarına ara verdikleri süre genellikle 9 ay ila 1 yıl arasında değişiyor. Gap Year sisteminin lise öğrencileri arasında yaygın olarak tercih edilmesinin en önemli sebebi, üniversite hayatına başlamadan önce hangi alana yönelmek istediklerine karar vermek. Üniversite öğrencileri akademik gelişim sağlamak için, iş hayatında bulunan profesyoneller ise yeni beceriler kazanmak ya da mesleki İngilizce edinmek için Gap Year yapmayı tercih ediyor.

gap year nedir

Gap Year’ın Avantajları Neler?

Gap Year her ne kadar daha çok dil eğitimi gibi bir sebeple tercih ediliyor olsa da, aslında harika bir macera sunuyor. Gap Year sayesinde her yıl sayısız insan farklı ülkelere seyahat ediyor, farklı kültürlere aşina oluyor, yeni insanlarla tanışıyor ve yeni deneyimler kazanıyor. Söz konusu durum bir yandan dünyanın farklı ülkelerinde yaşama ve çalışma alternatiflerini değerlendirmenizi sağlarken, bir yandan da ufkunuzu genişletiyor. Normal şartlar altında ara vermeden hayatınıza devam ettiğinizde karşınıza çıkmayacak olan bakış açıları ve fırsatlar ile Gap Year sırasında karşılaşmanız mümkün. Tüm bunların dışında Gap Year’ın öne çıkan avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 • Akademik başarıyı yükseltmek,
 • Sevdiğiniz ve yapabileceğiniz işi keşfetmek, farklı iş alanları hakkında fikir sahibi olmak,
 • Yabancı dilinizi kariyer planlamanız doğrultusunda, akademik anlamda ya da mesleki olarak geliştirmek,
 • Yeni sosyal beceriler edinmek,
 • Finansal farkındalık kazanmak.

 

Tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda, Gap Year çok fazla şey vadediyor. Ve aslında lise öğrencilerinden üniversite öğrencilerine, iş hayatındaki profesyonellerden kendisine kariyer planlaması yapanlara kadar herkesin, kişisel gelişim açısından Gap Year fikrini değerlendirmesi gerekiyor. Bu daha başarılı bir eğitim hayatı yaşamak ve daha doğru bir kariyer planlaması yapmak açısından büyük önem taşıyor.

gap year yapmak

Gap Year Üzerine Yapılmış Araştırmalar

Tüm dünya üzerinde Gap Year yapan öğrencilere dair araştırmalar yapılıyor ve bunlara dair istatistiki veriler toplanıyor. Yalnızca bu verilere bakarak bile Gap Year’ın tüm dünyada ne kadar popüler bir hale geldiğini anlamak mümkün. Yapılan araştırmalardan çıkan istatistiki veriler ise şu şekilde:

 • 2018 yılından itibaren Türkiye’de Gap Year tercih eden öğrencilerin sayısında yaklaşık olarak yüzde 25 ila 30 arasında bir artış yaşandı.
 • Gap Year yapan öğrencilerin yüzde 91’lik kısmı yeni bir dil öğrendiğini dile getirdi.
 • Türkiye’deki lise öğrencilerinin yüzde 35’lik bir kısmı Gap Year yapmayı düşünüyor.
 • Gap Year yapanların yüzde 60’lık dilimi, bu süreçte yaşadıkları tecrübelerin doğru bir kariyer planlaması yapmalarına yardımcı olduğunu söyledi.
 • Kadınlarda Gap Year yapanların oranı yüzde 30 iken, erkeklerde ise yüzde 21.
 • Gap Year yapan öğrencilerin yüzde 90’ı okula dönerek not ortalamasını yükseltiyor.
 • Gap Year yapan öğrencilerin yüzde 88’lik dilimi, Gap Year sürecinin kendilerine daha fazla iş olanağı sunduğunu dile getirdi.
 • Gap Year tercih eden insanların yüzde 39’u bu süreyi evde geçirirken, yüzde 27’si çalışarak para kazanıyor ve yüzde 14’ü ise yurt dışına çıkmayı tercih ediyor.
 • Gap Year yapmak isteyen öğrencilerin yüzde 67’si, bu süreci yurtdışında değerlendirmek istediğini dile getirdi. Bunlarda yüzde 21’ininin tercihi Amerika olurken, yüzde 46’lık dilimin tercihi ise başka ülkeler oldu.

 

Tüm bunların dışında Gap Year sürecinin tamamladıktan sonra çalışmaya başlayan insanlar, yaptıkları işten daha çok keyif aldıklarını ve daha fazla tatmin olduklarını dile getiriyor. Bir diğer konu da Türkiye’deki bir yanlış anlaşılma ile ilgili. Türkiye’de Gap Year genellikle mezuna kalmak olarak biliniyor ve bu süreç Gap Year şeklinde değerlendirilmiyor. Oysa bu konu hakkında günümüzde büyük bir farkındalık var ve Türkiye’de her yıl mezuna kalan yaklaşık 1 milyon lise öğrencisi Gap Year’ı seçenekleri arasına eklemiş durumda.

gap year stratejileri

Gap Year Nerede Kullanılır?

Bu durum aslında tamamen sizin tercihlerinize kalmış durumda. Gap Year yapmaya karar verdikten sonra bu süreci isterseniz evinizde, isterseniz Türkiye’nin farklı bir bölgesinde isterseniz de yurt dışında değerlendirebilirsiniz. Gap Year yapan öğrencilerin yüzde 10’luk bir kısmı yurt dışına çıkmayı tercih ediyor ve burada genellikle kısa ya da uzun programlar ile dil eğitimi alıyor. Bu süreçte Work and Travel gibi programları da tercih etmek mümkün. Gap Year için yurtdışına çıkanlar arasında yaygın olarak tercih edilen ülke Amerika ve hemen ardında onu Avrupa ülkeleri takip ediyor.

 

Gap Year yapmak için eğer yurtdışına çıkmayı düşünüyorsanız, gideceğiniz ülkeyi Gap Year sürecini ne şekilde değerlendirmek istediğinize göre belirlemeniz gerekiyor. Örneğin bu süreci İngilizce dil eğitimi almak için kullanacaksanız, bunun için İngiltere’yi, İrlanda’yı, Malta’yı tercih edebilir, farklı diller öğrenmek isterseniz bu eğitimleri alabileceğiniz ülkeleri listenize ekleyebilirsiniz.

Bu ülkeler öğrencilerine bir yandan dil eğitimi verirken, bir yandan da yarı zamanlı çalışma izni de vermektedir. Yani siz Gap Year sürenizi bir yandan dilinizi geliştirerek ve bir yandan çalışıp yani iş deneyimleri kazanarak değerlendirebilirsiniz.

 

Sonuç olarak Gap Year artık tüm dünyada oldukça yaygın. Bunun en önemli sebebi artık sınırların daha şeffaf bir hale gelmesi. İnternetin de etkisiyle insanlar fiziki olarak farklı kültürlerle bir araya gelmek ve yeni deneyimler yaşamak istiyor. Üstelik Gap Year hayata atılmadan önce harika bir kişisel gelişim fırsatı.

Administrator