Hemşirelik Okumak İçin Yurt Dışına Nasıl Gidilir?

yurtdisinda hemsirelik

Hangi meslek grubuna dâhil olursa olsun, hemen hemen herkesin mutlaka bir yurt dışında çalışma hayali vardır. Eğer siz de yeteri kadar ister ve kendinizi gerekli şartları yerine getirecek kadar geliştirirseniz, bunu başarabilirsiniz. Örneğin yurt dışında hemşirelik yapmak sanıldığı kadar da zor değil. Peki, yurt dışında hemşirelik yapmak için neler yapmak gerekiyor ve gidilebilecek ideal ülkeler hangileri? Sizler için bu konuyu araştırdık ve bu yazımızda tüm cevapları bir araya getirdik…

Yurt Dışında Hemşirelik Yapmak

Hemşirelerin yurt dışında çalışmaya başlamak için öncelikle Türkiye’de aldıkları diplomanın gidecekleri ülkede kabul görmesi gerekiyor. Yani bu demek oluyor ki, diploması denklik koşullarını taşıyan her hemşire, dünyanın her noktasında kendisine iş bulabilir. Yurt dışında çalışmak isteyen hemşirelerden beklenen ilk koşul, dil eğitimini tamamlamış olmalarıdır.

Fakat burada önemli olan şu ki; örneğin Almanya’da çalışacak bir hemşirenin yalnızca Almanca dil eğitimini değil, aynı zamanda mesleki dil eğitimini de tamamlamış olması gerekmektedir. Tıpkı dil eğitiminde olduğu gibi, mesleki dil eğitiminde de dil yurt dışı danışmanlık şirketleri tarafından farklı dil okulları ayarlanabilir. Kısacası yurt dışında hemşire olmak için bir lisans diplomasına sahip olmak, 2 yıl iş deneyimine sahip olmak ve dil bilmek gerekiyor.

Yurt dışında hemşire olarak çalışmaya karar verdiyseniz ve henüz hiçbir girişiminiz olmadıysa, o halde izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

 • Gitmek istediğiniz ülkeyi belirleyin.
 • Gitmek istediğiniz ülkenin sizden istediği koşulları araştırın.
 • Eğer tüm bu koşulları yerine getiriyorsanız, artık iş aramaya başlayabilirsiniz.

İş bulduktan sonra, yurt dışına çıkarak çalışmaya başlamak için çalışma vizesi almanız gerekir. Eğer yurt dışına çıkmadan önce bir hastane ya da sağlık kuruluşu ile anlaşırsanız, size gönderecekleri bir davetiye ile çalışma iznini almanız çok daha kolay olacaktır. Yani herhangi bir iş bulmadan yurt dışına çıkarak iş bulmaya çalışmak aslında son derece riskli bir durumdur.

yurtdisinda hemsirelik

Yurt Dışında Hemşireler Nerelerde Çalışabilir?

Yurt dışında hemşirelerin iş olanakları, Türkiye ile mukayese edildiğinde çok daha fazladır. Buna göre; eğer bir hemşire çalışmak için yurt dışına çıkıyorsa, görev alabileceği sağlık kuruluşları şunlardır:

 

 • Sağlık ocakları ve dispanserler,
 • Kanser erken teşhis ve tarama merkezleri,
 • Ambulans servisi kontrolü ya da komuta servisleri,
 • Okullarda öğrenci sağlığı hemşireliği,
 • Toplum sağlığı merkezleri,
 • Yoğun bakımlar, klinik birimler ve poliklinikler,
 • Huzurevleri ve evde bakım merkezleri,
 • Hastanelerin acil merkezleri.

 

Elbette çalışacağınız kuruluşlar devlete bağlı olabileceği gibi özel sektöre de bağlı olabilir. Aynı zamanda gideceğiniz ülkeye göre çalışacağınız kurumlar da farklılık gösterebilir.

yurtdışında hemşirelik okumak

Yurt Dışında Hemşirelik İçin Tercih Edilebilecek Ülkeler ve Maaşları

Türkiye’de yaşayan hemşirelerin üniversite diplomalarında denklik olduğu sürece dünyanın her köşesinde çalışmaları mümkün. Örneğin siz bir hemşire olarak İtalya’da görev yapabileceğiniz gibi, Avustralya ya da Amerika’da da çalışabilirsiniz. Şimdi hemşirelerin çalışabileceği ülkelere ve çalışma detaylarına hep birlikte bakalım…

 

 • Kanada: Kanada’da çalışmak isteyen hemşireler Ontario Hemşireler Fakültesi’nden lisans almak zorundadır. Söz konusu lisansa sahip olmak için bir dizi teste ve bazı sınavlara girmeniz gerekir. Bu sınavların ortalama ücreti 350 dolar civarındadır. Sınavı geçtiğiniz takdirde lisans almaya hak kazanırsınız ve hemşirelik yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca yetkinlik istenen dilin İngilizce olması da büyük kolaylık sağlıyor. Kanada’da yıllık hemşire maaşları ise ortalama 51.000 dolar civarında.

 

 • İtalya: İtalya’da hemşirelik İtalyanca dil eğitimi gerektirdiği için biraz daha zorlayıcı olabilir. İtalya’da hemşirelik almak için öncelikle bir İtalyan hastanesi tarafından desteklenmeniz gerekiyor. Eğer bu desteği bulabilirseniz, çalışma vizesi için başvuru yapabilirsiniz. İtalya’ da yıllık hemşire maaşları ise ortalama olarak 60.000 dolar.

 

 • İsviçre: İsviçre dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biri. Dolayısıyla burada hemşirelik yapmak da harika olacaktır. Burada çalışacak olan hemşirelerin İtalyanca, Fransızca ya da Almanca gibi dillerden birini akıcı olarak konuşması gerekiyor. Bir diğer yandan tüm yeni hemşirelerin 6 aylık bir çıraklık eğitimi alması gerekir ve bu eğitim sürecinde bazı dersleri geçmeleri gerekmektedir. İsviçre yıllık hemşire maaşı ise ortalama 57.000 dolar civarındadır.
heşmirelik

Tüm bu ülkeleri tercih edebileceğiniz gibi Almanya, Norveç, Danimarka, Avustralya, Lüksemburg ve daha pek çok ülkeyi de tercih edebilirsiniz. Elbette Türkiye’deki üniversite eğitimleri genellikle İngilizce verildiği için, yetkinliğin İngilizce istendiği ülkelerde iş bulmak çok daha kolay bir süreç olacaktır. Elbette başka bir dilin yetkinliği istendiğinde de, bu dile hâkim olmak dil okulları sayesinde çok zor olmayacaktır.

 

Unutmadan şunu da söylemekte fayda var: Eğer iş bulamadıysanız ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, bu noktada en doğru hamle bir yurt dışı danışmanlığı almak olacaktır. Çünkü yurt dışı danışmanlık şirketleri size iş bulabileceği gibi, çalışma vizesi alma ve gerekli evrakları hazırlama konusunda da gerekli desteği sağlayacaktır. Eğer siz de böyle bir destek almak isterseniz, hemen iletişim kanallarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Administrator