İngiltere’de Lisans Tamamlama/Top Up Programları

İngiltere lisans programları  ile Türkiye’de   almış   olduğunuz   2-­3   yıllık   lisans   eğitiminizi   İngiltere’de   daha   iyi   bir üniversiteden mezun olarak tamamlamak istiyorsanız öncelikle Türkiye’de almış olduğunuz dersleri İngiliz Eğitim Sistemine göre kabul ettirmeniz, denklik almanız ve eşdeğer (ön-­lisans) diploması edinmeniz gerekmektedir. Bu işlem genellikle 1-­4 ay içinde yapılabilmektedir.

İngiltere’den   bir   Ön-­Lisans   Diploması   aldıktan   (denklik   işlemlerinden)   sonra   Lisans Tamamlama / Top UP programlarına kayıt olabilirsiniz ve bir yıl içinde eğitiminizi tamamlayıp dünyaca ünlü bir İngiliz üniversitesinden Lisans Diplomanızı alabilirsiniz.

 

İngiltere’de lisans tamamlama yani transfer başvurusu yaptığınızda okuduğunuz üniversitede aldığınız dersler, notlar ve örgün eğitimlerde İngilizce seviyeniz dikkate alınır. Ancak, bazı online/uzaktan eğitim programlarında, size verilen ödevleri yapabilecek seviyede (B1 seviye) İngilizce bilmeniz yeterli olabilir ve bu seviyenizi kanıtlamanız istenmeyebilir.

 

Örgün eğitimlere katılmak istemeyen öğrenciler için bir çok online/uzaktan eğitim programları da mevcuttur. Bu programlar, diploma değerleri aynı olmakla birlikte derslerin işlenişi, derslerden geçme koşulları ve maliyetler açısından daha kolay ve avantajlı olabilmektedir.

 

İngiliz Üniversitelerine Nasıl Transfer Olabilirim?

İngiltere’de ki üniversitelere transfer olmanın ABD’deki üniversitelerden en büyük farkı ders transferi değil yıl transferi yapabilmenizdir. Üniversitede aldığınız tüm dersler, içerikleriyle birlikte incelenir ve alınan ders sayısı toplamının İngiltere’de 1 yıl içinde

 

verilen derslerin içerik ve müfredatına uyup uymadığına bakılır. Buna göre de aldığınız ders sayısına göre, hangi yıldan devam edeceğinize karar verilir.

 

Okuduğum Bölüme mi Transfer Olurum?

İngiltere’de lisans tamamlamak isteyen öğrenciler, kendi üniversitelerinde hangi alanda eğitim almışlarsa, o alanda yada çok yakın bir programa başvurdukları takdirde şansları daha yüksek olur.

 

Her Üniversitede Top Up Programı Var mıdır?

İngiltere’deki her üniversite Top-­Up programı sunmaz.

 

Her Bölüm İçin Top Up Programı Var Mı?

Üniversitelerdeki her bölüm için Top-­Up yapabileceğinizi düşünmeyin. Üniversiteler, Top Programlarının duyurularını web sitelerinde vb yayınlarında duyuruyorlar. Genel olarak hangi alanda eğitim aldıysanız  Top-­Up programı da o alanla ilgili veya yakın olmalıdır.

Top Up Programları, genellikle laboratuvar ve saha çalışması gerektirmeyen ve teknik/mühendislik alanlarına girmeyen Ekonomi, İşletme, IT Management, Halkla İlişkiler vb alanlarda olabilmektedir.

 

Top Up Programında Bir Yıl Sonunda Lisans Diploması mı Alınıyor?

Evet, öğrenciler sadece 1 yıl eğitim alarak İngiltere’den 4 yıllık diplomaya eşdeğer lisans diplomalarına sahip olabilirler.

Sadece  son  yılı  tamamlama  anlamına  gelen  Top-­Up  programlarına  başvurular  bir  çok avantajlarından dolayı her geçen gün daha fazla rağbet görüyor.

 

Top-­Up Programlarının Ücreti Nedir?

Kayıt olduğunuz program ve diplomasını alacağınız üniversitenin yıllık ücretlerine göre bütçe oluşturmanız gerekiyor. Buna göre, Top UP Programlarının ücretleri genel olarak yıllık 8,000 ile 16,000 GBP arasında değişebiliyor.

 

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

Mutlaka İstenen Belgeler:

 1. Üniversite Öğrenci Belgesi veya varsa Ön-­lisans Diploması
 2. Üniversite Transkript
 3. İngilizce Cv / Özgeçmiş Metni
 4. Amaç Mektubu
 5. Pasaport Taraması
 6. Eğitim ve Danışmanlık Ücretleri

Bazı Programlarda İstenen Belgeler:

 1. Sahip Olunan Dil Sertifikaları / Dil Sınav Sonuçları
 2. Lise Diploması
 3. Lise Transkript
 4. Birkaç Öğretim Görevlisinden Referans Mektubu
 5. Varsa, başka başarı ve katılım belgeleri
 6. Görüntülü veya Yüz Yüze İngilizce Mülakat

Başvuru Tarihleri:

Üniversitelere   göre   değişmekle   birlikte,   yılda   3-­4   ayrı   zaman   diliminde   başvuru yapılabiliyor. Genel olarak, Şubat, Mayıs, Ağustos veya Kasım aylarında başvuru yapılabiliyor.

Başvuru ve Kabul Süresi:

Genel olarak 30-­60 gün içinde başvuru ve kabul işlemleri tamamlanabilmektedir. Örgün eğitimler için Akademik Vize (Student Visa) alınması gerekmektedir. Vize hazırlığı ve onay işlemleri de yaklaşık 15-­20 gün sürebilmektedir.

 

*Daha ayrıntılı bilgi için sizi ofislerimize bekliyoruz.

Administrator