Master / MBA

Master Dereceleri

Master derecesi, öğrencinin uzmanlaşmış bilgi dalında, bakalorya eğitiminin çok ötesinde, ek eğitim ve öğretim sağlar. Master dereceleri çok farklı konularda verilir ve başlıca iki çeşit program vardır: akademik ve profesyonel.

Akademik Master: Sanat Masterı (M.A.) ve Bilim Masterı (M.S.) dereceleri genellikle geleneksel sanatlar, bilim ve beşeri ilimler gibi bilim dallarında verilir. Özgün araştırma, araştırma metodolojisi, ve saha araştırması üzerinde durulur. Bu programlar genellikle 30 ila 60 kredi tamamlanmasını gerektirir ve normal olarak tam-zamanlı bir eğitimle bir veya iki akademik yılda tamamlanır. Doğrudan doktora seviyesine yol açabilirler. (Aşağıdaki “Önemli Fark”a bakınız.)

Bir çok master programı tezli veya tezsiz seçeneğini sunar. Her iki durumda da derece aynıdır ancak akademik koşullar biraz farklıdır. Tezsiz programdaki öğrenciler araştırma ve tez yazmak yerine daha fazla sınıf çalışması alırlar ve bütün sınıf çalışmaları bittikten sonra kapsamlı bir yazılı sınava girerler. Tez içeren derece programlarındaki öğrenciler, genellikle hem sınıf çalışmalarını hem de tezlerini kapsayan kapsamlı bir sözlü sınava girerler.

Profesyonel Master: Bu derece programları öğrenciyi ilk dereceden başlayarak belirli bir mesleğe doğru götürürler. Profesyonel master dereceleri genellikle “son” master programlarıdır, yani, doktora derecesine devam edilmez. Bu master dereceleri genellikle belirgin ve tanımlayıcı ünvanlarla gösterilir, örneğin iş idaresi masterı (M.B.A.), sosyal çalışma masterı, eğitim masterı veya güzel sanatlar masterı. Profesyonel master programlarının diğer konuları arasında gazetecilik, uluslararası ilişkiler, mimarlık, ve kent planlaması vardır. Profesyonel master dereceleri özgün araştırmadan daha çok bilginin doğrudan uygulanmasına yöneliktir. Akademik derece programlarından daha fazla yapılandırılmış olup, çoğunlukla her öğrencinin benzer veya eş eğitim programları almasını gerektirir. Bu programlar kuruma ve eğitim konusuna bağlı olarak bir yıldan üç yıla kadar sürer.

Profesyonel derece programları genellikle 36 ile 48 ünite (bir veya iki-yıllık tam-zamanlı eğitim) tamamlanmasını gerektirir ve genellikle tez seçeneğini sunmazlar. Her zaman lisans derecesinin belirli bir konuda olması gerekmez, ama konuyla ilgili önceden bir eğitim veya sınıf çalışması önerilir.

onemli-hatirlatma-k
Hemen Kayıt Ol!
Kampanyalar
Fiyat Listeleri