Neden Polonya’da Üniversite Okumalıyım?

Avrupa’da ve dünyada tanınmış üniversiteleri ile Polonya, kaliteli eğitimi, tanınmış mezunları ve özellikle son senelerde büyüyen ekonomisi ile Avrupa’nın parlayan yıldızı olmakla her geçen sene yabancı öğrencilerin daha fazla ilgi gösterdiği bir ülke haline geldi.

Polonya üniversitelerinde özellikle de tıp, mühendislik, işletme, diş hekimliği, eczacılık, psikoloji, mimarlık gibi bölümlerde İngilizce eğitim verilmektedir. İngilizce seviyeniz üniversite eğitimi için yeterli değilse İngilizce hazırlık eğitimi alarak lisans eğitiminize devam edebilirsiniz.

Üniversitelerin bünyelerindeki İngilizce hazırlık bölümlerinde dil eğitimi alabileceğiniz gibi, ITEBS’in anlaşmalı olduğu Polonya’da bulunan IELTS ve TOEFL sınav merkezi olan özel dil okullarında İngilizce dil eğitiminizi tamamlayıp IELTS veya TOEFL sınavlarının herhangi birinden İngilizce dil sertifikanızı aldıktan sonra üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz. IELTS veya TOEFL IBT gibi sınavların skorları ile hazırlık eğitimi almanıza gerek kalmaksızın tüm üniversitelere istediğiniz bölümde başvurunuzu gerçekleştirerek dilediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz. Polonya dünyada ana dili İngilizce olmayan ülkeler arasında en iyi İngilizce konuşulan 10 ülkeden biridir. Polonya’da İngilizce yükseköğretim alan öğrencilerin günlük yaşamlarını sürdürebilmeleri, Polonyalılar ile iletişim kurabilmeleri ve çalışabilmeleri için İngilizce konuşmaları yeterlidir.

Üniversite fiyatları, Türkiye’de vakıf üniversitelerinde alacağınız eğitim maliyetlerinden çok daha uygundur. Yaşam ve konaklama giderleri ise hemen hemen Türkiye ile aynıdır. Bu nedenle her yıl çok sayıda öğrenci, bir Avrupa Birliği diplomasına sahip olmanın ve yurtdışında İngilizce eğitiminin sağlayacağı avantaj ve ayrıcalıkları düşünerek Polonya’da üniversite eğitim almayı tercih etmektedir.

Yök Denkliği

Polonya üniversiteleri YÖK tarafından onaylanıyor. Yani üniversite mezunu olduktan sonra mesleğinizi hem Türkiye’de hem de yurtdışında rahatça icra edebileceksiniz. ITEBS, YÖK denkliği olan, dünya sıralamasında ilk 1.000 içerisinde yer alan Polonya’daki üniversitelerin temsilciliğini yapmaktadır. Bunun anlamı, Türkiye’de herhangi bir sınava girmenize gerek kalmadan denklik başvurusu yapma hakkına sahip olmanızdır. Bazı bölümler için ise dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde yer almayan bir Polonya üniversitede okursanız, YÖK denkliği için STS sınavına girip taban puanı alarak denklik başvurusu yapabileceksiniz.

Başvuru Tarihleri

Polonya üniversiteleri için başvuru tarihleri, öğrencilerin hazırlık eğitimlerini alacakları eğitim diline veya direkt bölüm derslerine başlayabilme durumlarına göre değişiklik göstermektedir.

Polonya’daki çoğu üniversite Ekim ayında eğitime başlarken, bazı üniversiteler Şubat ayında İngilizce hazırlık, Lehçe hazırlık ve bazı eğitim programlarına başlama şansı da sunmaktadır. Eğitimin başlangıcı Şubat ayı ise, başvurular Ekim ayında başlamaktadır.

Kontenjan sıkıntısı yaşamak istemeyen, evrak işlemlerinin yetiştirmeye çalışırken zaman sıkıntı olmasın isteyen öğrenciler bu tarihler itibariyle işlemlerini başlatarak oluşabilecek olumsuz durumları bertaraf edebilmektedir.

İngilizce hazırlık eğitimi alacaksanız, ara dönemde başvuru kabul eden üniversite bulma şansınız yüksek olacaktır. Ama unutmamanız gereken; üniversiteler ara dönemde başlangıç seviyesinde olan başvuruları değil, altyapısı olan ve en az B1 seviyesinde İngilizce yeterliliği olan öğrencilerin başvurularını kabul etmektedir.

Eğer yeterli seviyede dil bilginiz varsa ve üniversitelere bölüm başvurusu yapacaksınız, seçenekleriniz daha az olacaktır. Polonya’da ara dönem başvurusu açan devlet üniversiteleri sayısı azdır; fakat özel üniversite seçenekleri bulunabilir.

Eğitim ve Yaşam Giderleri

Polonya’da devlet üniversiteleri, eğitim dilini İngilizce olarak tercih eden yabancı öğrenciler için ücretlidir. Ancak eğitim dili Lehçe olan bölümlerdeki eğitimler ücretsizdir. Mühendislik ve işletme gibi bölümlerin ücretleri 3.000-4.000 Euro arasında değişmektedir. Tıp ve eczacılık gibi medikal bölümlerin senelik okul ücretleri ise 11-15 bin Euro arasında değişmektedir.

Polonya’da öğrenciler için yaşam masrafları, eğitim giderleri hariç aylık ortalama 400-550€ arasında olmaktadır. Büyük şehirlerde bu masraflar 800 Euro’ya kadar çıkabilmekle birlikte, öğrencinin yaşam konforu aylık giderinde büyük rol oynamaktadır.

Polonya’da üniversite eğitimi süresince öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama seçeneği üniversite yurtları olmaktadır. Polonya’da üniversite yurtlarının odaları genellikle 2-3 kişilik olup fiyatları aylık ortalama şehre göre değişmekle birlikte 300-400 Euro’dur. Tek kişilik odalar ise aylık 400 Euro ile 600 Euro arasındadır.

Öğrencilerin konaklayabileceği öğrenci evleri ise genellikle şehir merkezlerinde eğitim alacak öğrencilerin tercih ettiği seçenek olmaktadır. Evlerin elektrik, su ve internet gibi ihtiyaçları öğrenciler arasında paylaşılarak karşılanmaktadır.

ITEBS Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak, Polonya’da üniversite eğitimi alacak öğrencilerimizin konaklama ayarlamaları yanında tüm başvuru sürecinde yetkin danışmanlık hizmeti vermekteyiz.