TOEIC Testi Nedir? TOEIC Testi Nasıl Puanlanır?

Uluslararası İletişim için İngilizce Testi (TOEIC), anadili İngilizce olmayan kişiler için çoktan seçmeli bir İngilizce dil yeterlilik testidir.

TOEIC testiUluslararası bir ortamda İngilizce anlama, konuşma, yazma ve okuma becerilerini ölçer.

Puanlar, insanların iş, ticaret ve endüstride başkalarıyla ne kadar iyi ingilizce iletişim kurabileceklerini gösterir.

Test başarılı veya başarısız bir değerlendirme olmasa da, size bir seviye atanacak ve bu, yeterlilik derecenizi yansıtacaktır.

TOEIC Sınavının Formatı Nedir?

TOEIC testinin çeşitli unsurları vardır. Ana testin iki temel kategorisi vardır: dinleme ve okuma bölümü. Dinleme kategorisinde dört bölüm vardır; okuma kategorisi üç bölümle biraz daha kısadır.

TOEIC ana testi, iki saat uzunluğundadır ve her kategoride 100 soru olmak üzere toplam 200 sorudan oluşur.

Ayrıca konuşma ve yazma bölümü de vardır ve bu, ana dinleme ve okuma testinden bağımsız olarak çalışır. Konuşma ve yazma bölümü yaklaşık bir saat sürecektir.

TOEIC Testleri Nasıl Puanlanır?

TOEIC testi, ingilizce dilindeki yeterliliğinizi 5 ile 495 arasında bir ölçekte değerlendirir. Puanınız, verdiğiniz doğru cevapların sayısına göre hesaplanacak ve bu daha sonra ölçeklendirilmiş puana dönüştürülecektir.

Her kategori için aldığınız puanlar, birleştirilir ve yeterlilik seviye puanınızı oluşturur. Dinleme ve okuma bölümlerinin kendi puanlama grupları vardır. Dinlemede en yüksek yeterlilik seviyesi 400’dür.

Bir sonraki seviye 300’dür, bu da İngilizceyi iyi anladığınızı ancak bazı ince ayrıntıları gözden kaçırmış veya testin bazı kısımlarını anlamakta güçlük çekmiş olabileceğinizi gösterir.

En düşük aralık 200 civarındadır. Bu seviyede puan alırsanız, söylenenleri kavramadan önce bilginin birçok kez tekrarlanmasını istemiş olma ihtimaliniz yüksektir.

Okuma bölümünde, benzer şekilde puanlanacaksınız. Bu bölümde ulaşabileceğiniz en yüksek seviye 450’dir ve bunu başarmak için yüksek derecede yetkinlik gösterebilmelisiniz.

350 civarında puan alırsanız, iyi bir İngilizceye sahip olursunuz ancak karmaşık kelimeler gibi belirli unsurlarla mücadele edersiniz.

250 veya daha düşük bir puan alırsanız, özellikle bilgileri başka kelimelerle ifade etmeye çalışırken, birçok alanda zorluk yaşarsınız. Ulaşabileceğiniz en düşük seviye 150’dir, bu da yalnızca birkaç temel sözü tanıyabildiğinizi gösterir.

TOEIC konuşma ve yazma testi 0 ile 200 arasında bir ölçekte puanlanır. Her beceri için size bir puan verilecektir.

Bir işveren veya eğitim kurumu, İngilizce dil becerileriniz için kabul edilebilir seviyenin ne olduğu konusunda kendi fikirlerine sahip olacaktır.

Tüm işletmeler için geçerli olacak ideal bir puan olmayacak. İletişim kurmanız gereken rol ve kapsam gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

TOEIC Hazırlık İpuçları

TOEIC testi zor görünebilir. Bu nedenle doğru teknik ve yeterli hazırlık önemlidir. Aşağıdakileri göz önünde bulundurunuz:

  • Güçlü ve zayıf yönlerinizi anlamaya çalışın bunlar için testler çözün.
  • Arkadaşlarınızla ve ailenizle aktif olarak ingilizce konuşun.
  • Okuduğunuzu doğru anladığınıza emin olmak için farklı kaynaklardan çevirip kontrol edin.
Administrator