Üniversite Sınavına Girmeden Lisans Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler

Üniversite Sınavına Girmeden Lisans Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler

Üniversite sınavına girmeden lisans eğitimi alabileceğiniz ülkeler, eğitim insanlar için çok önemlidir. Günümüzde pek çok kişi üniversite eğitimini en iyi şekilde alabilmek için uğraşıyor.

Artık ülkemizde lise mezunu olmak istenilen mesleğe sahip olmak için yeterli olmuyor. Bu nedenle de öğrenciler üniversite hayatlarına çok önem veriyorlar. En iyi üniversitelerde en iyi imkanlar da okumak istiyorlar.

Günümüzde adından söz ettirmiş üniversitelerde okumak ilerleyen dönemlerde iş bulmak konusunda da çok önemli bir yere sahip buluyor.

Bu nedenle birçok kişi ülkenin en iyi üniversitelerine girebilmek için çabalıyor. Ancak bazı kişilerde yurtdışında eğitim görerek farklı ülkelerde yaşamak ve eğitimlerini tamamlamak istiyorlar.

Böyle durumlarda üniversite sınavına girmeden lisans eğitimi alabileceğiniz ülkeler bulunur.

Sınavsız Lisans Eğitimi Veren Ülkeler

Üniversite Sınavına Girmeden Lisans EğitimiÜlkemizde üniversite okumak isteyen kişiler üniversite sınavına girmek zorundadır. İki basamaktan oluşan bu sınavlar sonucunda alınan puan hangi bölüme yerleşmenize yeterli ise o bölümde okumanız gerekiyor.

Pek çok kişi hayal ettiği değil puanın yettiği bölüme yerleşme kararı alıyor. Ancak ülkemiz şartlarında ki üniversite sisteminde okumak istemeyen kişiler farklı ülkelerde eğitim görmek istiyorlar.

Sınavsız lisans eğitimi veren ülkeler oldukça fazladır. Sınavsız lisans eğitimi veren ülkelerde herhangi bir sınava girmeden yalnızca lise diplomanız ile üniversiteye yerleşebiliyorsunuz.

Bu üniversitelerin pek çok konuda öğrencilere sağlamış olduğu avantajlar bulunur. Bu ülkelerde lisans eğitimini tamamlamış olan kişiler aldıkları diploma sayesinde birçok Avrupa ülkelerinde geçerli bir meslek sahibi olabiliyorlar.

Ayrıca bu diplomaya sahip olan kişiler yüksek lisans eğitimlerini de bu ülkelerde gerçekleştirerek akademik anlamda kendilerini daha ileri seviyeye taşıyabiliyorlar.

Sınavsız bir şekilde üniversite imkanı tanıyan ülkeler ise; Slovakya, Ukrayna, Hollanda, Litvanya, Letonya ve Polonya’dır. Yurtdışında eğitim almak isteyen kişiler bu ülkeleri değerlendirebilirler.

Yurtdışında Üniversite Okumak

Günümüzde birçok öğrencinin hayalini kurduğu şeylerden bir tanesi yurtdışında üniversite okumak ve yaşamaktır. Farklı ülkelerde yaşamak ve eğitim almak için ilk olarak dilinizin yeterli seviyede olması gerekir.

Eğer belirli seviyede dil biliyorsanız yurtdışında üniversite okumak sizin için harika bir imkan olacaktır. Yurtdışında eğitim almak pek çok açıdan avantajı da beraberinde getirir. Alınan diplomalar Avrupa ülkelerinde de geçerli olabileceği için çok farklı çalışma alanları sizlere sunulur. Ayrıca çok farklı kültürlerden insanlarla tanışır ve çevrenizi genişletirsiniz.

Yurtdışında eğitim almak isteyen kişilerin değerlendirebileceği birden çok ülke vardır. Ülke kendisine göre bazı avantajları ve dezavantajları barındırır.

Hangi ülkede üniversite eğitimi almak istediğinize karar vermeden önce mutlaka ülkelerin olumlu ve olumsuz eğitim koşullarını değerlendirmelisiniz. Hepsi birbirinden farklıdır ve size en uygun olanını seçmeniz çok önemlidir.

Ülkelere Göre Üniversitelerin Avantajları ve Dezavantajları

Her ülke kendi içerisinde bazı eğitim sistemlerine sahiptir. Üniversitenize nerede okuyacağınıza karar vermeden önce mutlaka o ülkenin şartlarını değerlendirmelisiniz.

Detaylı bir şekilde araştırma yapıp ülkelere göre üniversitelerin avantajları ve dezavantajları nelerdir önünüze koymalısınız. Ben size en uygun ve size en rahat şekilde hissettirecek olan üniversiteyi seçmeniz eğitim hayatınızın kaliteli bir şekilde geçmesini sağlar.

Slovakya

slovakyaYurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin tercih edebileceği ülkelerden bir tanesi Slovakyadır. Slovakya üniversite kayıtlarını gerçekleştirirken ülkemizdeki YKS sınav sonuçlarını baz almaz.

Bu nedenle de eğer okumak istediğiniz bölüm işletme gibi herhangi bir sınava gerek olmayan bölümse lise diploması ile üniversiteye kaydınızı yaptırabilirsiniz. Ayrıca üniversiteye kayıt olurken önemli nokta İngilizcenizi yeterli seviyede olmasıdır.

Ancak Slovakya’da üniversite okumak isteyen kişi teknik ve teknoloji alanlarında yani mühendislik gibi alanlarda üniversite okumak istiyorsa İngilizcenin yanı sıra matematik ve fizik sınavlarına da tabi tutulur.

Bu sınavlardan başarılı olabilmeniz durumunda üniversiteye kabul edilirsiniz. Aynı zamanda Slovakya’da tıp okumak istiyorsanız da İngilizcenin yanı sıra biyoloji medikal İngilizce ve kimya gibi derslerden sınava girmek zorundasınızdır.

Slovakya’da üniversite eğitimi almak isteyenler için bazı dezavantajlarda bulunabilir. Bu ülkede eğitimleri Slovakça almak zorunda değilsinizdir. Anne de mutlaka ileri İngilizce şartı konulur.

İyi seviyede İngilizce bilmiyorsanız üniversiteye kabul edilmezsiniz. Ayrıca yurtdışında eğitim almak elbetteki ülke içerisinde eğitim almaktan çok daha pahalıdır. Eğitimler Euro ile belirlendiği için ülke şartlarına göre pek çok kişiye pahalı gelebilir.

Ukrayna

ukraynaYurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin tercih ettiği ilk ülkelerden bir tanesi de Ukraynadır. Ukrayna; üniversite olarak çok önemli üniversitelerin yer aldığı ve eğitim anlamında ileri gelen yerlerden bir tanesidir.

Ayrıca yurtdışında eğitim alınıyor olmasına rağmen kendi ülkemizden bile daha uygun fiyata eğitim alabilirsiniz. Ukrayna ekonomik anlamda diğer ülkelere oranla çok daha mantıklı bir tercihtir.

Ukrayna’da bir sene hazırlık eğitimi almanız gerekir. Sonrasında dilediğiniz bölümde herhangi bir sınav şartı olmadan eğitiminizi alabilirsiniz.
Ukrayna’da üniversite okumanın avantajları oldukça fazladır.

Ukrayna’da okuduktan sonra almış olduğunuz diploma hem Avrupa ülkelerinde hem de Türkiye’de denkliği olan bir diplomadır. Bu nedenle de iş bulma ihtimaliniz çok daha fazladır. Ayrıca yurtdışında eğitim almanızdan dolayı birden fazla dile de hakim olmuş olursunuz.

Hollanda

hollandaDünyanın en iyi eğitim veren ülkelerinden bir tanesi olan Hollanda herhangi bir sınav şartı koymadan ülkemizden öğrencileri alabiliyor. Hollanda’da üniversite okuyup diploma almanız durumunda uluslararası bir diplomaya sahip olmuş olursunuz.

Bu da mezun olduktan sonra Avrupa’da bile iş bulabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca Hollanda’da üniversite eğitimi alan kişiler İngilizce dışında farklı dilleri de kolaylıkla öğrenebilirler. Bu üniversitelerde okumak isteyen kişiler lise diplomaları ile başvuru gerçekleştirebilirler.

Ayrıca yeterli seviyede yabancı dile sahip olduğunuzu da kanıtlayan bir test sonucunuzun olması çok önemlidir. Hollanda’da üniversite eğitimi almak birçok açıdan avantaj sağlasa da eğitim ücreti olarak ülkemizde bir dezavantajdır.

Ülkemiz Avrupa Birliği’ne üye olmadığı için çok daha yüksek maliyetler de eğitim alma durumu yaşanır. Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler çok uygun fiyatlara eğitim alırken ülkemizdeki öğrenciler oldukça yüksek ücretler eğitim alabilmektedir.

Litvanya

litvanyaLitvanya doğal güzellikleri ile tanınan ve bilinen bir Avrupa ülkesidir. Türkiye’den de üniversite eğitimi almak için giden pek çok kişi bulunur.

Lise diploması başvuru yapılırken yeterlidir. Ancak ingilizce seviyenizin ileri seviye yakın olması istenen şartlardan bir tanesidir. Yeterli seviyede dile sahip olmayan kişiler litvanya’da ilk olarak hazırlık eğitimi alırlar.

Lisans eğitimi ücretleri Euro ile hesaplanır ve ortalama bir fiyattadır. Ayrıca Litvanyada yaşamda çok pahalı değildir bu nedenle de öğrenciler tarafından çok fazla tercih edilir.

Letonya

letonyaLetonya sınavsız olarak öğrenci kabul eden ülkelerden bir tanesidir.

Kültürel anlamda öğrencilere çok fazla deneyim yaşatacak üniversitelere sahiptir.

Yaşam ve konaklama olarak da öğrenciler için uygundur.

Pek çok ülkeden öğrencinin gelmesi nedeniyle de farklı kültürleri ve insanları tanıma imkanı sunar.

Polonya

polonyaPolonya sınavsız olarak üniversiteye kabul alan ülkelerin başında gelir. Ayrıca eğitim süresi olarak da diğer ülkelere oranla daha kısadır.

Eğitimler yaklaşık olarak üç yıl sürmektedir ancak tıp gibi bölümler çok daha uzun yıllar sürebilir.

Aynı zamanda ülkemiz ile de denklik imkanı sağlar. Bu sayede hem Avrupa ülkelerinde hem de kendi ülkemizde iş bulma imkanı sunar.

Eğitim ücreti euro olarak ödenir ve ortalama bir fiyat aralığına sahiptir.

Administrator