İngiltere’de Yaz Okulu

İngiltere yaz okulu çocuklarını yaz okulu programlarına gönderen ailelerin en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Gerek İngiliz kültürünün uyandırdığı merak gerekse sunulan eğitimin kalitesi nedeniyle her yıl binlerce kişi, yaz aylarını yaz okulu programlarıyla İngiltere’de geçirmektedir.

Yaz okulu programları genel olarak 7 – 19 yaş arası öğrencilerin katıldığı, yabancı dil eğitimiyle birlikte birbirinden farklı gezi, spor, sanat aktivitelerin içiçe sunulduğu 2 – 6 hafta arası süren yurtdışındaki eğitim programlardır.

Bu programda dersler genellikle sabahtan öğleye kadar yarım gün yapılır. Günün diğer bölümünde rehber öğretmenler eşliğinde sosyal ve sportif aktiviteler düzenlenir. Öğrencilere şehrin tarihi ve turistik yerleri ile çevre şehir ziyaretleri yaptırılır.

Programdaki amaç eğitime katılan gençlerin, ders dışında da İngilizce pratik yapmalarını sağlayarak, farklı ülkelerden gelmiş yaşıtlarıyla kaynaşmalarını ve öz güven kazanmalarını sağlamaktır.

Öğrenciler, yaz okulunun veya programı düzenleyen okulların öğrenci yurtlarında ya da öncesinden ayarlanması yapılan İngiliz bir aile yanında konaklayabilirler.

Bu programlar aşağıdaki gibi farklı şekillerde uygulanabilir.

Dil okullarında Yaz Okulu Programları (7-18 veya 19+ yaş):

İngiltere’nin Oxford, Cambridge, Londra, Brighton ve Bournemouth gibi farklı şehirlerinde bulunan dil okullarında sabah dersleri ve öğleden sonraki aktiviteler eşliğinde sunulmaktadır. Öğrenciler için geziler, sosyal ve sportif faaliyetler düzenlenir. Programlara katılan öğrenciler yaz ayları boyunca sadece yabancı dillerini değil, spordan sanata kadar pek çok alanda kendilerini geliştirme şansı yakalarlar.

Seçkin Üniversitelerde Lise Yaz Okulları (14-18 yaş):

Llise seviyesindeki öğrenciler için açılan bu programda katılımcılar; İngiltere’nin en iyi kolejlerinde açılan yaz okulu programlarına katılabilirler. Programa katılacak öğrencilerin İngilizce seviyesinin orta ve üstü olması gerekmektedir.

Aileleri ile Birlikte Yaz Okulu (5-16 yaş ):

Çocuklarının ana dil düzeyinde İngilizceye sahip olmasını isteyen ebeveynlerin tercih ettikleri bu programda, aileler çocuklarıyla birlikte konaklayabilmektedir. Küçük yaştaki çocuklar İngilizce eğitimi alırken, ebeveynler farklı eğitim programlarına katılabilmektedir.

Administrator