FORGOT YOUR DETAILS?

İçindekiler [Gizle]

  Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi, Litvanya’nın başkenti olan Vilnius’ta 1956 yılında kurulmuştur. Önceleri Polytechnic Institute olarak eğitim veren okul, sistemin değişmesi ile birlikte üniversite olarak yoluna devam etmiştir.

  Vilnius Gediminas Teknoloji Üniversitesi,  14 enstitüsü, 2 araştırma merkezi ve 34 araştırma laboratuarı ile Doğu Avrupa’da bilimsel araştırmalara ve deneysel geliştirmelere önderlik etmektedir. VGTU İnşaat Mühendisliği Araştırma Merkezi, bu alanda Doğu Avrupa’daki en büyük araştırma merkezidir. Mobil Uygulamalar Laboratuarı ile aynı alan Litvanya’daki en büyük laboratuardır.

  Mimarlık Fakülteleri, Elektronik, Mekanik ve Ulaştırma Mühendisliği şehir merkezinde, A.Gustaitis Havacılık Enstitüsü, Uluslararası Havaalanı'nın yakınında bulunmaktadır.

  10 fakülteye sahip olan üniversitede, 10,500’den fazla öğrenci eğitim görmekte, 940 akademisyen ders vermekte, öğrencilere, lisans, yüksek lisans ve post graduate de dahil olmak üzere toplamda 100 program sunulmaktadır. Vilnius Gediminas Teknoloji Üniversitesi, Litvanya’da 400’den fazla, dünyada 500’den fazla üniversite ile partner anlaşmasına sahiptir. ‘QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması’ uluslararası üniversitelerin reytingine göre VGTU yüzde 4 olan dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunmaktadır.

  Dünya çapında 500’den fazla eğitim kurumuyla partnerliği bulunan VGTU, kapsamlı uluslararası çalışmalar ve staj seçenekleri sunmaktadır. Litvanya’da Erasmus Değişim Programı kapsamında en fazla sayıda öğrenciye ev sahipliği yapan VGTU, bu konuda da liderdir.

   

  VİLNİUS GEDİMİNAS TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BÖLÜM ÜCRETLERİ

  Lisans Programları
  Business Management; Economics Engineering; Finance Engineering2700 EURO
  All of the other Bachelor's degree programmes except for Business Management;

  Economics Engineering and Finance Engineering programmes

  3500 EURO
  Master Programları3900 EURO
  Joint degree with RTU in Innovative Road and Bridge Engineering4000 EURO
  Doktora Programları8227 EURO
  İngilizce Hazırlık Programı1500 EURO

   

  Başvuru Koşulları

  • Lise Diploması,
  • Transkript (Özellikle matematik, fizik ve İngilizce ders ortalamalarında de iyi sonuçlar)
  • Yabancılar için hiçbir giriş sınavına (Mimarlık ve Uçak Pilotluğu programı hariç) ihtiyaç duyulmaktadır. (LYS'de bölüm kazanma şartı yoktur)
  • Mimarlık programı için ayrıca giriş sınavı yapılmaktadır.
  • Uçak Pilotluğu için iki giriş sınavı ve tam teşekküllü sağlık raporu,
  • İngilizce dil yeterliliği.

  İngilizce Yeterlilik:

  • İngilizce B2 Sertifikası sahibi olanlar;
  • Daha önceki eğitimlerini İngilizce dilinde tamamlamış olanlar;
  • IELTS akademik: 5.5
  • FCE (İlk Sertifika): A
  • CAE (İleri İngilizce Sertifika Programı): C
  • CPE (İngilizce Yeterlik Belgesi): C
  • TOEFL: Yazılı sınav: 510, internet tabanlı: 70, bilgisayar tabanlı: 180.

  KONAKLAMA:

  VGTU Öğrenci Yurtları:

  VGTU'da okumak isteyen öğrenciler; üniversite yurdunda, özel pansiyonda ya da şehirde kiralık dairelerde konaklama imkanı bulabilirler.

  VGTU uluslararası öğrenci yurdu üniversite kampusunda yer almakta olup İnşaat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, İşletme Yönetimi ve Temel Bilimler fakülteleri binlarına yaklaşık 7-10 dakika yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır.

  VGTU Öğrenci Yurdu'ndaki Fiyatlar

  Bir ayda bir kişi başına fiyat 114 EURO - 150 EURO

  Depozito: 150 EURO,

  Oda Özellikleri:

  Genellikle iki adet çift kişilik odadan, bir salon, WC, duş ve mutfaktan oluşan bir bloktur. Bir adet çift kişilik oda, tuvalet, duş ve mutfak içeren birkaç blok bulunmaktadır.

  Her oda, iki yatak, bir masa, küçük dolap, gardırop, iki sandalye ile döşenmiştir. Her mutfakta lavabo, buzdolabı, elektrikli ocak ve iki klozet bulunmaktadır.  Mimarlık öğrencileri için özel bir çalışma odası bulunmaktadır.

  Odalar haftada iki kez temizlenir. Yurt merkezi bir ısıtma sistemine sahiptir. Yemekler kira bedeline dahil değildir. Öğrenciler kendi yemeklerini ortak mutfakta hazırlarlar (iki oda mutfak paylaşır). Hostelde bir kafe, mini market ve binaya yakın bir çamaşırhane bulunmaktadır.

  Daire Kiralama:

  Öğrenciler konaklama için şehirde bir daire kiralaması da yapabilirler. Yerleşim yeri ve binanın özelliklerine göre değişmekle birlikte eşyalı bir daire de tek yataklı oda fiyatı yaklaşık 150-300 EURO arasındadır.

  Özel Hosteller

  Vilnius'ta öğrencilerin tercih ve ihtiyaçlarına göre seçebilecekleri çeşitli özel pansiyonlar bulunmaktadır. Örneğin "Corner Hotel" ve "Green Hotel" gibi uzun süreli konaklamalar için tercih edilebilir. Corner Hotel, şehir merkezinde Elektronik, Mekanik fakülteleri ve Mimarlık Fakültelerine yakın mesafededir.  Green Hotel de üniversite ana kampüsüne yakın konumda, şehir merkezine kolay erişim imkanı sunmaktadır.

  TOP