ALMANYA

ÜNİVERSİTELERİ

Genel bakış

Ortalama 130 farklı milletten 33 bine yakın öğrencisi bulunan Johannes Gutenberg University Mainz (JGU) 1477 yılında kurulmuştur. Almanya’nın en büyük üniversitelerinden biri olan Johannes Gutenberg University Mainz (JGU) Renanya-Palatina’da  bulunmaktadır. Müzik Okulu, Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi ve Mainz Sanat Akademisi dahil olmak üzere sahip olduğu neredeyse tüm akademik disiplinleri tek bir çatı altında toplamıştır. Çok geniş bir kapsama sahip olan  JGU, 75 konu alanında, 106 lisans ve 116 yüksek lisans programının dahil olduğu toplam 242 dersin verildiği bir okuldur.

Genel bakış

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan Duisburg-Essen (UDE) Üniversitesi 2003 yılında kurulmuştur. Almanya’daki en büyük 10 üniversiten biridir. İktisat, Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri, Tıp, Mühendislik gibi bölümlerde eğitim alabilirsiniz. Üniversitede Biyomedikal Bilimleri, Nanobilim, Cebirsel Geometri ve Kuramsal Fizik gibi konularda çok fazla araştırma yürütülmektedir.

Genel bakış

Almanya’nın Heidelberg şehrinde bulunan Heidelberg Üniversites 1386 Yılında kurulan bir araştırma üniversitesidir. 12 fakülte genelinde çeşitli öğretim seçenekleri sunar ve Üniversite, 30.000’i aşkın öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Biyolojik Bilimler, Fizik, Astronomi, Modern Diller, Hukuk, İlahiyat, konularının yanı sıra,  Davranışsal ve Kültürel Çalışmalar, İktisat ve Sosyal Bilimler gibi alanlarda da eğitim vermektedir.

Genel bakış

Almanya’nın Bochum şehrinde yer alan Rurh Üniversitesi (RUB) sosyal Bilimler, Doğu Asya Çalışmaları, Spor Bilimleri, Psikoloji, İnşaat ve Çevre Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Matematik, Kimya, Biyokimya, Biyoloji ve Biyoteknoloji gibi farklı konu alanlarında eğitim verir. Üniversite’nin aynı zamanda dünya genelinde 45’i aşkın üniversite ile ortaklığı bulunmaktadır.

Genel bakış 

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi (LMU Münih) 1472 yılında kurulmuştur ve Münih de  bulunan bir üniversitedir. Avrupa’nın öncü akademik ve araştırma kurumlarından biri olarak bilinir.
LMU avrupa’nın en kütüphane sistemine sahiptir ve 8 fakülte genelinde Beşeri Bilimler, Kültürel Bilimler, Hukuk, İktisat, Sosyal Bilimler, Tıp ve Doğa Bilimleri  alanlarda eğitim veriyor.

Genel bakış

Almanya’nın Gottingen şehrinde bulunan Gottingen Üniversitesi 50’yi aşkın yüksek lisans ve doktora programı İngilizce  olarak sunmaktadır. Aynı zamanda dünya genelinde 90 ülkeden yüksek öğretim kurumları ile ortaklığı bulunmaktadır.

Genel bakış

Almanya’nın Berlin şehrinde bulunan ve 1948 yılında kurulan Freie University of Berlin’in hem lisans hem yüksek lisans programlarında kayıtlı yaklaşık 28.000 öğrencisi vardır. Kuzey Amerika Çalışmaları alanındaki bir lisans programı İngilizce okutulmaktadır, bunun yanında Biyokimya, Çevre ve Yer Bilimleri ve Küresel Tarih gibi alanlardaki lisansüstü programlar yine İngilizce olarak verilmektedir. Freie University of Berlin, lisansüstü programlarının çoğunda öğrenim harcı uygulamamaktadır. Uluslararası öğrencilere yönelik sunulan imkanlar arasında asistanlık, öğrenci danışma ve yönlendirme hizmetleri yer almaktadır.

Genel bakış

1477 yılında kurulan Tübingen Üniversitesi Almanya’nın Tübingen şehrinde bulunan, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir. Üniversitenin toplam 28.300 öğrencisi ve 7 fakülte genelinde yaklaşık 300 programı vardır. Bu programlar altında yer alan konu alanlarından bazıları: Tıp, Hukuk, Beşeri Bilimler, Fen, Sosyal Bilimler, İktisat vs. Üniversite aynı zamanda dünya genelinde 62 ülkeden 150’yi aşkın eğitim sunucusuyla ortaklığını sürdürmektedir.

 

Genel bakış

Almanya’nın Freiburg şehrinde bulunan Freiburg Üniversitesi  1472 yılında kurulmuştur.11 fakülte genelinde Doğa ve Çevre Bilimleri, Beşeri Bilimler, Hukuk, Tıp, İlahiyat gibi lisans ve lisansüstü derecelerde 180 programın sunulduğu bir üniversitedir. Tüm Dünya’dan 100’ü aşkın ülkeden 24.000’den fazla uluslararası öğrencisi bulunmaktadır.

 

Genel bakış

Almanya’da bulunan en eski ve en büyük üniversitelerinden biri olan The University of Cologne (UoC) 1388 yılında kurulmuştur. 4042’si uluslararası, toplam 48.000 öğrenciye eğitim vermektedir. UoC son yıllarda Almanya’da, Uluslararası Öğrenci Memnuniyet Ödülü’nü (Gold Award for International Student Satisfaction) almıştır. Üniversite Hukuk, Tıp, Beşeri Bilimler, İşletme gibi konu alanlarında lisans ve yüksek lisans seviyelerinde çeşitli öğrenim seçenekleri sunar. Aynı zamanda UoC’nin 20’nin üzerinde uluslararası üniversite ile ortaklığı bulunmaktadır.

Genel bakış

Almanya’da bulunan Helmholtz Derneği’nin ulusal araştırma merkezi olan, Karlsruhe Teknoloji Üniversitesi (KIT) bir devlet üniversitesidir. KIT Avrupa’da Doğa Bilimleri ve Mühendislik alanında en büyük araştırma ve yüksek öğrenim kurumlarından biri olarak  Yaklaşık 9.400 personeli ve 25.000 öğrencisi bulunmaktadır. KIT’te verilen eğitim genç bireyleri, bilim ve araştırma odaklı kapsamlı eğitimler ve disiplinler arası yeterliliklerin kazandırılması yoluyla gerekli niteliklerle donatmaktadır.

Genel bakış

Bonn Üniversitesi Almanya’nın ve Avrupa’nın en tanınmış yüksek öğretim kurumlarından ve araştırma-yoğun üniversitelerinden biridir. 34.000’i aşkın öğrenciye ev sahipliği yapan üniversitede Hukuk, İktisat, Tıp, Sanat, Tarım, Doğa Bilimleri ve Matematik gibi konu alanlarında eğitim verilmektedir.

LİTVANYA

ÜNİVERSİTELERİ

SLOVENYA

ÜNİVERSİTELERİ

Diğer Anlaşmalı Kurumlar