Litvanya’da Üniversite

Litvanya’da Üniversite Eğitimi

Mimarisi, tarihi yapıları, eğlence hayatı, bozulmamış doğası ve sahilleri ile şirin bir Avrupa ülkesi olan Litvanya, son yıllarda özellikle AB öğrenci değişim Programları çerçevesinde Türkiye’den bu ülkeye giderek eğitim almak isteyen öğrenciler için de alternatif bir ülke haline gelmiştir.

Erasmus programı çerçevesinde Türk öğrencilerin tercih ettikleri ülkeler arasında Litvanya, Almanya ve Polonya ile birlikte ilk üçte yer almaktadır. Bu program kapsamında ve üniversite eğitimi alanında her yıl binin üzerinde Türk öğrenci Litvanya’yı tercih etmektedir. ITEBS Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak, Litvanya’nın en iyi üniversiteleriyle,Türkiye’deki Resmi Kayıt Acentası anlaşmalarımız bulunmaktadır. Bu özelliğimizle danışmanlık sunduğumuz öğrencilerimizin kayıtlarını 1-2 hafta gibi kısa sürelerde tamamlayabilmekteyiz.

Resmi Kayıt Ofisi olduğumuz Üniversiteler

Vilnius Üniversitesi (VU)

Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi (VGTU)

Kaunas Teknoloji Üniversitesi (KTU)

Vytautas Magnus Üniversitesi (VMU)

Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (LSMU)

Klaipeda Üniversitesi (KU)

Litvanya Sports Üniversitesi (LSU)

University Of Management And Economics (ISM)

Vilnius Sanat Akademisi – Vilnius Academy of Arts

Uygulamalı Sosyal Bilimler Üniversitesi (SMK)

Aleksandras Stulginskio Üniversitesi

Litvanya’da Yüksek Öğrenim

Litvanya’da yükseköğrenim veren 23 üniversite ve 24 kolej bulunmaktadır. Eurostat 2014 yılı verilerine göre, 30-34 yaş arası Litvan nüfusun % 53,3’ü yükseköğrenim mezunu olup, bu oranla Litvanya, AB içinde ilk sıradadır.

Ülke, yüksek lisans ve doktora programları yönünden elverişli imkanlar sunmaktadır. Litvanya’dan alınan diplomalar tüm AB ülkelerinde kabul görmektedir. 120’nin üzerinde farklı programda yükseköğrenim görebilmek mümkündür. Özellikle İngilizce ve Rusça dillerindeki eğitim programları dikkat çekmektedir. Litvanya’da lisans programları 3 – 6 yıl arasında, yüksek lisans programları ise 2 sene sürmektedir. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, lisans diplomaları ile başvuru yapabilir.

Anadili Litvanca olan ülkede en çok konuşulan diğer diller Rusça ve İngilizcedir. Bu sebepten dolayı pek çok üniversite, öğrencilere İngilizce ve Litvanca eğitimin yanında Rusça eğitim şansı da sunmaktadır.

Yabancı ülkelerden öğrenci değişim programları ile Litvan üniversitelerinde öğrenim görmeye gelen öğrenci sayısı on bine yaklaşırken lisansa başlama ve lisans tamamlama amacıyla da gelen öğrenci sayısı her geçen yıl artmaktadır.

Litvanya’da En Çok Tercih Edilen Bölümler

Mühendislik ve mimarlık programları Litvanya’da uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümlerdir. Mimarlık lisans bölümleri genellikle Litvanya’da 5 sene sürmektedir ve öğrenciler yüksek lisans derecesi olan ‘Yüksek Mimar’ olarak mezun olur. Mühendislik bölümlerinde en çok tercih edilen branşlar, Bilgisayar Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Elektrik -Elektronik Mühendisliği, Havacılık Mühendisliği olarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra sosyal bilimlerde, Medya Teknolojileri, Psikoloji, Pedagoji, Sosyoloji gibi bölümler, uluslararası öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir.

Litvanya Üniversitelerine Kabul Şartları

Litvanya’da üniversitelere kaydolmak için ülkemizdeki gibi bir üniversite sınavından bölüm kazanma şartınız yoktur. Litvanya’da üniversitelere lisans bölümleri için başvuru yapmak istediğinizde lise diploma ve transkriptinizin ( lisedeki tüm yılların ders notları) olması yeterlidir. Son yıllarda özellikle en başarılı ilk 1.000 sıralamalarına giren üniversiteler (KTU, VGTU, VU gibi) öğrencilerden ayrıca Türkiye’deki üniversiteye giriş sınavına katılmasını, dört yıllık bölümlere başvuru hakkını kazandıklarını gösterecek baraj puanı geçmiş olmalarını istemektedir. Litvanya’da çalışmakta olduğumuz bazı üniversiteler, öğrenciler kendi bünyelerinde Hazırlık Eğitimi aldığında ve bu eğitimi başarıyla tamamladığında baraj puan şartını aramamaktadır. Üniversitelerin öğrencileri kabul ederken dikkat ettikleri diğer bir konu lise not ortalamasıdır. Bazı üniversiteler öğrencilerin lise not ortalamasının en azından 100 üzerinden 50 – 60 üstünde olmasını isteyebilmektedir. Bu koşul üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Lisans bölümlerine başvuruda İngilizce dil yeterliliği olarak B1-B2 istenmektedir. İngilizce yeterliliği olmayan öğrencilerimizi yine Litvanya’daki üniversitelerde sunulan 1 veya 2 dönemlik hazırlık programlarına göndermekteyiz. Programları başarıyla bitiren öğrenciler hem bu üniversitede hem de Litvanya’daki diğer üniversitelerde bölümlere başlayabilir. Başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi almak için danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Litvanya’da İngilizce Üniversite Eğitimi

Litvanya üniversitelerinde Lisans eğitimi dili Litvanca ve İngilizcedir. QS World Ranking ve diğer üniversite başarı sıralaması Litvanya’da Litvancadan sonra en çok konuşulan diller; İngilizce ve Rusçadır. Öğrenciler hem ülkenin anadilinde hem de İngilizce eğitim alabilmektedir. İngilizce dil yeterliliği olan öğrenciler direkt bölüm başvurusunda IELTS, TOEFL gibi sertifikalar sunmak durumundadır. Bazı üniversiteler öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini kendi yaptıkları sınavlarla ölçebilmektedirler. Bu sınavlara göre dil seviyeleri B2 olan öğrenciler de kabul alabilmektedir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler eğer isterlerse Litvanya’da üniversitelerin dil hazırlık kurslarında eğitim alabilmektedir.

Litvanya’da İngilizce Hazırlık Programları

Litvanya’daki üniversiteler, yurtdışından gelen uluslararası öğrencilerden dil yeterliliği için lisans bölümlerinde B2 seviyesinde İngilizce yeterlilik talep etmektedir. (lisans bölümleri genel olarak:  IELTS ≥5.5, TOEFL ≥75, CEFR ≥B2, veya eşdeğer, master bölümleri genel olarak  IELTS ≥6.0, TOEFL ≥85, CEFR ≥C1, veya eşdeğer)

Daha önceki eğitim dönemlerinde Dil Hazırlık Eğitimi alan, Eğitim dili İngilizce bir programı bitiren,  B2-C1 seviyesinde dil yeterliliğini kanıtlayacak IELTS, TOEFL, CEFR v.b gibi uluslararası dil yeterlilik sınavlarından  sonuç belgeleri olan veya üniversitenin yapacağı online ve sype testlerinden geçerli puanları alan adayların, hazırlık eğitimine gerek kalmadan doğrudan lisans veya master programlarına kayıtlarını gerçekleştirebiliriz.

Söz konusu dil yeterliliği olmayan adayları, dil eğitimlerini tamamlayabilmeleri için Litvanya’daki en iyi üniversitelerin Dil Hazırlık Programlarına kaydetmekteyiz. Öğrenciler seviyelerine göre Litavnya’daki bu üniversitelerde bir dönemlik, iki dönemlik veya  yoğun dil eğitim programlarına katılarak  bu programları başarıyla tamamlamalarının ardından lisans veya yüksek lisans programlarına direkt geçiş yapabilirler.

Litvanya’daki en iyi devlet ve özel üniversitelerin dönemlik (5 ay) İngilizce Hazırlık programları 700 Euro ile 900 Euro arasında değişmektedir. Buna göre yıllık dil hazırlık programları (10 ay) 1400 Euro İle 1800 Euro arasında değişmektedir. ITEBS olarak bu üniversitelerle yapmış olduğumuz temsilcilik anlaşmalarıyla kayıt işlemlerini bir – iki hafta gibi kısa sürelerde tamamlayabilmekteyiz.

Litvanya’da Dil Hazırlık veya diğer lisans, yüksek lisans programlarının başlangıç tarihleri Kış dönemi için 1 Ekim, Ara dönem için 1 Şubat’tır. Dil eğitimi için ayrıca Mart, Haziran Temmuz dönmelerinde başlayan programlar da mevcuttur.

Litvanya’da Lisans Tamamlama

Türkiye’de herhangi bir üniversitede (devlet veya vakıf, lisans veya önlisans) okuyan öğrenciler, eğitimlerine Litvanya’daki üniversitelerde devam etmek istediklerinde Türkiye’de almış oldukları derslerin bir kısmını ya da tamamını saydırabilir, dönem veya yıl atlayarak eğitimlerine başlayabilirler. Ders saydırılması, dönem ve yıl atlatılması tamamen başvuru yapılan üniversitenin ilgili fakültesinin insiyatifindedir. Ders saydırılmasında, alınan derslerin içerikleri, geçme notları, eğitim dili, başvuru yapılan üniversitede eşdeğer sayılacak derse yeterliliği gibi ölçütler dikkate alınır. İngilizcesi yeterli olup bölümlere direkt başvuru yapacak adaylarımızın diploma ve trasnkriplerini üniversitelerdeki ilgili birimlere ulaştırarak henüz Litvanya’ya gitmeden derslerin ne kadarının kabul edilip edilemeyeceğini de öğrenebilmekteyiz. İlk yıl dil hazırlığa başvuran adayların ders transfer işlemleri genellikle okuyacakları asıl bölüme başvuru yapacakları yıl yapılır. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için Bilgi Talep Formu‘nu doldurabilir, yüz yüze veya telefonla danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Litvanya’daki Üniversitelere Ne zaman Başvurabilirim?

Litvanya’daki üniversiteler genel olarak Eylül ayının birinci haftasında eğitime başlarlar. Birçok üniversite ayrıca Şubat ara dönemde de program açabilmektedir.

Lise son sınıftaysanız ve Litvanya’da okumayı düşünüyorsanız, üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte Ocak ayından itibaren seçmiş olduğunuz üniversiteye başvurunuzu yapabiliriz. Üniversitelerin son başvuru tarihleri Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında sona ermesine rağmen, Ocak ayından başlayarak Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran aylarında kontenjanlar dolmadan  başvurumuzu yaparak yerinizi garanti altına alabiliriz. Liseden mezun olduktan ve eğer katılacaksanız üniversite giriş sınavınızın açıklanmasından sonra güncel lise transkriptinizi, lise diplomanızı ve OSYM sonuç belgenizi üniversiteye ileterek kesin kayıt işlemlerini tamamlayabilmekteyiz. Okulumuzdan kesin kabul yazısı ve vize mektubu geldikten sonra vize randevunuzu alarak Temmuz, Ağustos aylarında vize görüşmesine girer ve sonrasında Eylül başında eğitiminize başlayabilirsiniz.

Liseden mezunsanız ve Türkiye’de bir üniversiteye başlamışsanız, Eylül eğitim başlangıcı için Ocak ayından başlayarak Temmuz’a kadar, Şubat ara dönem başlangıcı için ise Ekim ayından başlayarak Şubat başına kadar başvurularınızı yapabilirsiniz.(Başvuru başlangıç – bitiş tarihleri üniversiteden üniversiteye farklılık gösterir)

Önlisans veya lisansta okuyorsanız ya da mezunsanız yine aynı şekilde yukarıdaki tarihlerde başvurularınızı yapabilirsiniz.

Litvanya’da Üniversite Ücretleri

Litvanya’da lisans bölümlerinde eğitim ücretleri 2.000 Euro ile 4.000 Euro arasında değişmektedir. Yüksek lisans senelik ücretleri ise 3.500 ile 4.500 Euro arasında değişmektedir.

Sunduğu kaliteli eğitim sayesinde tıp alanlarında da son dönemde adından bahsettiren Litvanya, diğer Avrupa ülkelerinin aksine uygun fiyatlı eğitimler sunmaktadır.  Litvanya’da tıp eğitiminin ortalama fiyatı 10.000 Euro, Diş Hekimliği 12.000 Euro, Eczacılık 6.000 Euro, Hemşirelik ve Veterinerlik 4.500  civarındadır.

Litvanya’da Konaklama ve Yaşam Giderleri

Litvanya’da aylık yaşam gideri beslenme, konaklama, sosyal yaşam giderleri, ortalama 300-350 Euro arasında değişmektedir.

Temsilciliğini yapmış olduğumuz üniversitelerin genelinde yurtdışından gelecek öğrenciler için konaklayabilecekleri Öğrenci Yurdu imkanları bulunmaktadır. Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte yurtların aylık konaklama ücretleri odadaki kişi sayısına göre 85 Euro ile 140 Euro arasında değişmektedir.  Üniversitelere kayıt olunduğunda yurtlara da bir dönem veya iki dönemlik yer ayırtması yapılabilir. Yurtlarla üniversite kampüsleri arasındaki mesafeler de oldukça yakındır.

Litvanya’da Üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerimize program kayıt işlemleriyle birlikte, konaklama yeri ayarlaması yaparak, öğrencilerin Litvanya’ya vardıklarında temsilcimiz tarafından havaalanından karşılanması, temsilcimiz eşliğinde yurda yerleşmesi, sonraki günlerde üniversitede yapması gereken işlemler, telefon, ulaşım v.b. konularda danışmanlık sunuyoruz.

Litvanya’da Öğrencilere Çalışma İzni

İlk sene hazırlık kursu olduğu için öğrencilerin çalışma imkânı yoktur. Ancak üniversiteye kayıt yapılıp 1. sınıftan itibaren verilen oturum izni ile kendilerinin bulduğu firmalarda yasal olarak haftada 20 saat part-time çalışılabilmektedir.

Siz de Litvanya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak Üniversite Araştır formumuzu doldurun, hemen iletişime geçelim.

Administrator