IB Diploma Programı Nedir ve Avantajları Nelerdir?

IB (International Baccalaureate) Diploma Programı, dünya çapında tanınan ve kabul gören bir akademik lise eğitimi programıdır. Merkezi İsviçre’de bulunan International Baccalaureate Organization (IBO), dünya genelinde 140’dan fazla ülkede, 16-19 yaş arasındaki öğrencilere hitap etmektedir. Türkiye’de ise IB Diploma programı, bu eğitimi veren liselerin 11 ve 12. sınıflarında alınmaktadır.

IB Diploma Programını tamamlayan öğrenciler ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve pek çok Avrupa ülkesindeki üniversitelere öncelikli giriş şansına sahip olmaktadırlar. Ülkemizde de birçok vakıf üniversitesi IB mezunlarına diploma puanlarına göre çeşitli oranlarda burs olanakları sağlamaktadır.

Öğrencilerin IB Diploma Programını seçmeleri için birçok neden bulunmaktadır:

  1. Uluslararası Tanınırlık: IB Diploma, dünya genelinde çok sayıda üniversitede kabul gören bir eğitim programıdır.
  2. İleri Düzey Eğitim: Öğrencilere uluslararası standartlarda ileri düzey bir eğitim sunar.
  3. Farklı Disiplinler: Öğrencilere farklı disiplinlerde eğitim vermeyi amaçlar ve bu sayede öğrencilerin farklı alanlardaki bilgi ve becerilerini geliştirme imkânı sunar.
  4. Kişisel ve Sosyal Becerilerin Geliştirilmesi: Öğrencilerin kişisel ve sosyal becerilerini geliştirmeyi amaçlar ve bu sayede öğrencilere hayat boyu öğrenme becerileri kazandırır.
  5. Yeni Kültürler ve Fikirler Edinmek: Öğrencilere farklı kültürler ve fikirlerle tanışma imkânı sunar ve bu sayede öğrencilerin dünya görüşlerini genişletmesine yardımcı olur.

Diploma Programı (DP) müfredatı çekirdeği, altı ders grubu ile birlikte Bilgi Teorisi (Theory of Knowledge/ TOK), Yaratıcılık, Etkinlik, Hizmet (Creativity, Activity, Service/ CAS) ve Genişletilmiş Makale (Extended Essay/ EE)’ den oluşur. Diploma Programı çekirdeği aracılığıyla, öğrenciler bilginin doğası üzerine derinlemesine düşünür, bağımsız araştırmaları tamamlar ve genellikle toplum hizmetini içeren bir proje üstlenirler.

IB Diploma Programında Öğrenciler Hangi Dersleri Alırlar?

IB Diploma Programı, öğrencilere aşağıdaki dersleri sunar:

Matematik, Doğa Bilimleri, Sosyal Bilimler, Dil ve Edebiyat, Dil öğrenimi (İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca), Sanat ve Tasarım, İşletme ve Yönetim, İşletme ve Teknoloji.

Program, öğrencilerin her bir alanda yeterli seviyede eğitim almasını amaçlar ve bu sayede öğrencilerin farklı alanlardaki bilgi ve becerilerini geliştirmelerine olanak tanır. Öğrenciler, programın gereksinimlerine göre farklı ders gruplarından belirleyeceği altı dersi seçerek bu derslerden üçünü ileri düzey dediğimiz “Higher Level” seviyesinde, kalan üç dersini de “Standard Level” düzeyinde almalı ve tüm dersleri başarıyla tamamlamalıdır.

IB Diploma Programında Not Sistemi Nasıldır?

IB Diploma Programı final sınavında öğrencilere farklı disiplin alanlarından aldıkları her ders için 1 ila 7 arasında bir puan verilir. Bu puanlar, öğrencinin dersi tamamlamadaki başarısını yansıtır. 1 puan yetersiz, 7 puan ise mükemmel seviyeye karşılık gelir.

IB Diploma Puanı, tüm derslerin ortalama puanıdır, 24 puan veya üzeri başarılı bir performansı yansıtır. Diploma Eğitim programı sonunda yapılan sınavda altı ders grubundaki tüm derslerden en yüksek skora sahip öğrenciler toplam 42 puan almaktadırlar. Altı Ders grubu dışında zorunlu olan bitirme tezi (Extended Essay/EE), bilgi teorisi (Theory of Knowledge/TOK), ve yaratıcılık, etkinlik, hizmet (Creativity, Activity, Service/CAS) alanlarındaki değerlendirme sonucu da öğrencilere ayrıca +3 puan kazandırmaktadır. Böylece tüm değerlendirme süreçlerinin sonucunda en yüksek IB diploma skoru 45 puan olarak kabul edilmektedir.

Üniversiteye Geçişte Kaç IB Puanı Gerekmektedir?

Üniversiteye geçişte gereken IB puanı, üniversitenin ve bölümün gereksinimlerine göre değişebilir. Her üniversite, kabul etme kriterlerini açık olarak belirtirler. Öğrenciler, üniversiteye geçişlerini planlamadan önce bu kriterleri incelemelidirler. Bazı üniversiteler, belirli derslerde belirli puan seviyelerine ulaşılmasını isteyebilmektedirler.

Dünyanın prestijli üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin genellikle 38 ve üstü diploma puanına sahip olmaları beklenir. Ayrıca bazı bölümler ve okullarda High Level (HL) ve Standard Level (SL) dersler için de belirli koşullar aranabilmektedir.

Türkiye’ de Hangi Okullar IB Diploma Programı Sunmaktadırlar?

Türkiye’de birçok okul, International Baccalaureate (IB) Diploma Programı’nı sunmaktadır. Bunlar arasında özel okullar, devlet okulları, uluslararası okullar ve anadil okullarından bazıları bulunmaktadır:

American Robert College

Bilkent Laboratory and International Schools

Istanbul International Community School

SEV American College

Lycée Français Pierre Loti d’Istanbul

İstanbul Özel Üsküdar Lisesi

TED Ankara Koleji

Bu okullara sadece birkaç örnektir.

Türkiye’ deki Üniversitelere Giriş Politikalarında IB Diplomanın Yeri Nedir?

Türkiye’ deki üniversitelerde eğitim almak isteyen öğrencilerin ayrıca YKS sınavına girmeleri gerekmektedir. Üniversiteye yerleşen öğrenciler için IB diploma genellikle geçerli bir yabancı dil sertifikası olarak kabul edilir ve öğrencinin üniversiteye giriş şartlarından birini yerine getirmesine yardımcı olabilir. Ancak, her üniversite bu konuda farklı politikalar uygulayabildiğinden ayrıntılı bilgi almak isteyen öğrencilerin üniversitelerin web sitelerini ziyaret etmeleri veya direk olarak üniversite ile iletişime geçmeleri önerilir.

Yine ayrıca Türkiye’ deki pek çok özel üniversite IB Diploması olan öğrencilere özel burslar ve bazı derslerden muafiyet hakkı tanımaktadır. Üniversitelere geçişlerde öğrencilere avantaj sağlamasının yanı sıra yapılan bir araştırmada IB öğrencilerinin üniversitedeki akademik başarı düzeylerinin diğer öğrencilere kıyasla çok daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

IB Diploma Öğrencilerinin Değerlendirme Koşulları Nelerdir?

IB Diploma öğrencilerinin değerlendirme koşulları, International Baccalaureate Organization (ibo.org) tarafından belirlenmiş olan kurallar ve standartlar doğrultusunda gerçekleştirilir.

Değerlendirme, öğrencilerin okul derslerindeki performansı, yazılı sınavlar ve proje ödevleri gibi farklı yollarla yapılır. Ayrıca bazı derslerde öğrencilerin deneyimleri ve uygulamalı becerileri de değerlendirilir.

Her senenin Mayıs ayında belirlenen bir tarihte tüm IB Diploma öğrencileri final sınavına girerler. Sınav sonuçları genellikle Temmuz ayının başında açıklanır. Sınavı geçemeyen öğrenciler tekrar hazırlanarak Kasım ayında gerçekleştirilen sınava girebilmektedirler. Ayrıca, öğrencilerin tekrar sınava hazırlanmasına yardımcı olacak ek materyaller de mevcuttur.

IB Diploma değerlendirme sınavı başvurusu esnasında öğrenciler sınav sonuçlarının başvuru yapacakları üniversitelere gönderilmesini isteyebilirler.

IB değerlendirme sistemi adaletli ve objektif bir şekilde tasarlandığından öğrencilerin tüm dünyada aynı standartlarda değerlendirilmelerini sağlar. Böylece IB programını tamamlayan öğrenciler, akademik başarıları ve becerileri bakımından dünya çapında tanınan bir belgeye sahip olurlar.