Almanca Dil Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almanca Dil Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almancayı En Hızlı Şekilde Öğrenmek İçin…

 • Dil öğrenmenin en etkin yolu, o dili anavatanı olan ülkede öğrenmektir. Almancayı ileri seviyede öğrenmek için de bu dilin koşulduğu Almanya’ya gitmeniz en doğru tercihtir.
 • Almanca kurslarının çoğu Almancayı hızlı öğrenmeyi garanti etse de ilerlemeniz öğrenme hızınıza ve aldığınız haftalık ders sayısına bağlıdır.
Devamını Oku..

 • Bu nedenle, Alman üniversitelerinden birine girmek için bir sınava hazırlanıyorsanız en azından Yoğun kurslara, hatta imkânınız varsa Hızlandırılmış kurslara katılmanızı tavsiye ederiz. Çünkü 24 saatlik Yoğun kurs, dil yeterliğinizin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamada çok daha etkili olacaktır.
 • Bu kursta dil alıştırmaları daha yoğundur ve size kısa zamanda içinde dili kullanmada özgüven sağlayacaktır. Gereken düzeyde yeterliğe ulaştıktan sonra 4 hafta süren TestDaF hazırlık kurslarına kayıt olabilir ve TestDaF sınavına daha etkin ve yoğun biçimde çalışabilirsiniz.
 • Türkiye’de almış olduğunuz Lise diplomanız Almanya’da Alman Lise Diplomasına (Abitur) denk olarak kabul edilmezse Değerlendirme sınavına hazırlanmak için Studienkolleg hazırlık okulunda 12 ay süren bir kursa katılmanız gerekecektir.
 • Eğer lise diplomanız Almanya’da kabul edilirse bu durumda sadece DHS veya TestDaF sınavını geçerek yeterli Almanca bilginizi kanıtlamanız gerekir.
 • Bu noktaya gelmenizin ne kadar zaman alacağı ise kurs başlangıcında ne kadar Almanca bildiğinize göre değişecektir? Hiç Almanca bilmeyen bir kişinin yaklaşık 40 haftalık bir hazırlığa ihtiyacı olacaktır.

Pratik Yapmak İçin Aile Yanında Konaklamayı Tercih Edin… 

 • Almanya’da eğitim alırken konaklama tercihinizi aile yanında (homestay) kalmaktan yana kullanırsanız öğrenmek istediğiniz dili çok daha kısa sürede ilerletebilirsiniz.
 • Aile yanı konaklama daha ekonomik olmasının yanında, Alman bir aile ile beraber kalınacağı için okul dışında da sürekli Almanca pratik yapmak, o ülkenin kültürünü daha yakından tanımak açısından da iyi bir fırsattır.
 • Yeni bir dil öğrenmenin en önemli koşullarından biri de konuşurken hata yapma korkusunu bir kenara bırakmaktır. Bunun için de konakladığınız aileyle Almanca konuşmaktan çekinmeyin.  Gerçek hayatın içinden kişiler oldukları için, onların konuşmalarında dilin teoriğinin yanında pratik hayattaki kullanılış biçimini de öğrenebilirsiniz.

 

Almanya’ya Gitmeden Önce de Pratik Yapılmalıdır…

 • Yurtdışında Dil Eğitimi Almadan Önce;
 • Dil Öğrenirken:
 • Hata yapmaktan korkmayın
 • Soru sormaktan çekinmeyin
 • Yabancı dilinizi, ilgi alanlarınızla pekiştirin;

– Yabancı dilde kitaplar okuyun.

– Yabancı dilde müzikler dinleyin.

– Yabancı dilde haberleri takip edin.

– Film izlerken orjinal dilinde filmler izleyin.

– Bilmediğiniz kelimeleri çıkarın ve anlamlarına yabancı dil sözlükten bakın.

 • Kelime ezberi yapmayın; ezberlediğiniz kelimeler çok çabuk unutulur. Bunun yerine öğrendiğiniz kelimeleri gün içinde kullanmaya gayret edin.
 • Sesli tekrarlar yapın; bu hem o kelime veya cümleye olan kulağınızı geliştirecek hem de yabancı dil telaffuzunuzun gelişmesine yardımcı olacaktır.

 

Almanca Avrupa’nın en çok konuşulan dilidir!

 • Bir çok kişinin bilmediği nokta, Almancanın İngilizceye göre Avrupa’nın en çok konuşulan dili olmasıdır.
 • Almanya’da dil eğitiminin en önemli getirisi, Almanya’nın dünya çapında kaliteli okullarında üniversite ve yüksek lisans eğitimlerinden bedava veya çok düşük harç ücretleri ile faydalanabilmektir.
 • Almanca dil bilgisi ülkemizde özellikle Almanya, Avustralya, Hollanda, İsviçre, Belçika gibi ülkelerle olan ticari ilişkilerimizde çok aranan bir niteliktir. İyi bir Almanca bilgisi ile sadece ülkemizde değil Avrupa’da da kaliteli bir  iş bulma imkanı yakalanabilir.
 • Almanya’nın Berlin, Münich, Frankfurt gibi merkezi yerleri dışında çevre yerleşim yerlerinde de dil eğitimi veren kurumlar mevcuttur.

 

Hangi Seviye Kaç Hafta Sonra… 

 • İstediğiniz basamağa ulaşmak için ne kadar süre Almanca öğrenmeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Aşağıda verilen zaman dilimi haftada 20 ders saatini kapsayan Standart kursa aittir.

Polonya Üniversiteleri
Seviye Açıklama Süre
A1 Seviyesi Basit kavramları anlar ve insanlarla basit biçimde anlaşabilirsiniz. 120 saat/ 6 hafta
A2 Seviyesi Basit günlük durumlarda yeterli biçimde anlayabilir ve iletişim kurabilirsiniz. 140 saat/ 7 hafta
B1 Seviyesi Alışıldık ve günlük konularda ve kişiselsel ilgi alanlarında basit düzeyde kendini ifade edebilir. 140 saat/ 7 hafta
B2 Seviyesi Almancayı ana dili olarak konuşan kişilerle akıcı biçimde konuşabilir ve hiç zorluk çekmeden onlarla anlaşabilirsiniz. 160 saat/ 8 hafta
C1 Seviyesi Almancayı hem özel durumlarda hem de sosyal, akademik ve mesleki amaçlı olarak esnek ve etkin biçimde kullanabilirsiniz. 160 saat/ 8 hafta
C2 Seviyesi Duyduğunuz ve okuduğunuz her şeyi zorluk çekmeden anlayabilirsiniz ve kendinizi Almanca’da akıcı biçimde ve tam olarak ifade edebilirsiniz 160 saat/8 hafta
 • Polonya’da İngilizce eğitim verilen bir bölüme başvuru yapıldığında kabul edilen dil sertifikaları üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte genel olarak IELTS (6 puan), TOEFL (550 puan) sınav sonuçlarıdır.
 • Bu sertifikalara sahip olunmaması durumunda en az B2 düzeyinde İngilizce dil bilenler de başvuru yapma hakkına sahiptir.  Birçok üniversite başvuru yapan öğrencinin önceki lisans veya lise eğitiminde İngilizce eğitim dilinden mezun olması durumunda İngilizce yeterlilik şartı da aramamaktadır.

 

Hiç Yabancı Dil Bilmiyorsanız İngilizce Hazırlık Eğitimine Katılabilirsiniz!

 • Dil Hazırlık Eğitimleri, yabancı dil seviyeleri hiç olmayanlar için yurtdışındaki üniversitelerde okumak isteyenler için büyük bir fırsattır. Polonya’da üniversite okumak istiyor ama hiç yabancı dil bilmiyorsanız siz de lisans ya da yüksek lisans eğitiminiz öncesinde şartlı kabul alarak ya doğrudan üniversite bünyesinde dil hazırlık eğitimine başlayabilir ya da özel dil okullarında dil eğitimine devam ederek istenilen yabancı dil seviyesine ulaşabilir ardından üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.
 • Dil Hazırlık Eğitimine başlamanızın için genel olarak hiçbir şart aranmamakla birlikte az sayıdaki bazı üniversitelerde hazırlık kursuna kabul alabilmeniz için en azından başlangıç düzeyinde, yani ortalama A1-A2 seviyesinde İngilizce bilgisi istenebilmektedir. Hiç İngilizce bilmiyor ve en az A1 seviyesinde dil yeterliliği isteyen bir üniversitenin hazırlık kursuna katılmak istiyorsanız başlangıç seviyesinden başlayarak eğitim veren özel dil okullarına kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Polonya’da İngilizce Hazırlık Kursu Başvuru Tarihleri

Polonya’da İngilizce hazırlık eğitimleri öğrenicinin yabancı dil seviyesine göre iki dönem, tek dönem ve yaz kursu olmak üzere 3 farklı şekilde sunulmaktadır. 

 • Polonya’da İngilizce eğitim veren bazı üniversiteler başvuru yapan kişinin İngilizce seviyesini ölçmek için online ortamda İngilizce sınavları yapabilmekte ve bu sınav sonucuna göre hazırlık eğitimi alıp almayacağına karar verebilmektedir. Bu teste ek olarak, bazı üniversiteler öğrenciyle kısa bir Skype görüşmesi de yapabilmektedir. Bu görüşmede genel olarak öğrencinin kendini tanıtması, Polonya’ya neden gitmek istediğini anlatması istenmektedir.

 

İki Dönemlik İngilizce Dil Hazırlık Kursu

İngilizce dil yeterliliği hiç olmayan ve seviyelerini B2 ve daha üstü bir seviyeye çıkarmak isteyen öğrencilere yönelik, yaklaşık 9 ay süren ve 2 akademik dönemden oluşan İngilizce dil hazırlık kurslarıdır. Genellikle Ekim ayında başlayan ve bir sonraki sene Haziran ayında sona eren iki dönemlik İngilizce dil hazırlık kursu için son başvurular Mayıs – Ağustos ayları arasında yapılabilir.


Tek Dönemlik İngilizce Dil Hazırlık Kursu

Bu kurslar, orta düzeyde İngilizcesi olup seviyesini B2 ve daha üstü bir seviyeye çıkarmak isteyen öğrenciler için bir akademik dönemden oluşan yaklaşık beş ay süren İngilizce dil hazırlık kurslarıdır. Genellikle Şubat ayında başlayan ve Haziran ayında sona eren tek dönem İngilizce dil hazırlık kursu için okulla yapılacak yazışmalar ve vize işlemleri için Aralık ayına kadar başvurulması gereklidir.


İngilizce Yaz Kursu (Yoğun Kurslar)

Yaklaşık iki ay süren ve yaz tatili boyunca devam eden hızlandırılmış İngilizce dil hazırlık kursları orta düzeyde İngilizce dil yeterliliği olan ve seviyelerini B2 ve daha üstü bir seviyeye çıkarmak isteyen öğrencilere yöneliktir.

Yaz kursları genellikle Temmuz ayında başlar ve Ağustos ayında sonuna kadar devam eder.  Bu kurslar için son başvuru tarihleri ise Mayıs veya Haziran aylarıdır. Gecikme yaşanmaması için kayıt işlemlerine daha erken tarihlerde başlamanızı öneriyoruz.


Polonya’da Devlet Üniversitelerindeki İngilizce Hazırlık Fiyatları

Polonya devlet üniversiteleri bünyesinde açılan İngilizce dil hazırlık sınıflarının ücretleri, seçmek istediğiniz dile göre de değişkenlik gösterir. Devlet Üniversitelerinde sunulan hazırlık programları yıllık ortalama fiyatının 2.500 Euro – 3.500 Euro arasında değişmektedir.


Polonya’daki Özel Üniversitelerin İngilizce Dil Hazırlık Fiyatları

Özel dil okullarında 1 yıllık İngilizce dil kursu fiyatları 1.800 Euro – 3.000 Euro arasında değişmektedir.  1 yıldan daha kısa süren İngilizce dil hazırlık kursu fiyatları ise bu ücretin yarısı oranındadır.

Administrator