Almanya Hakkında Genel Bilgiler

Yönetim Şekli

Almanya Federal Cumhuriyeti 1949’dan beri demokratik, parlamenter bir federal devlettir. 1990’da yeniden birleşen Almanya’da 16 eyalet ve nüfusu 100 binin üzerinde olan 81 kent bulunmaktadır.


Konumu, Yüz ölçümü

Almanya Orta Avrupa’da Kuzey Denizi ile Alpler arasında uzanan bir devlettir. Yüz ölçümü 357.022 kilometre karedir.


almanya eylalet haritaŞehir, eyalet

3,4 milyon nüfusuyla Berlin, Almanya’nın en büyük şehri, aynı zamanda başkentidir. Nüfusu milyonlara ulaşan diğer şehirler Hamburg (1,8 milyon) ve Münih’tir (1,3 milyon).

Demografi

80 milyonun üzerinde nüfusa sahip Almanya, Rusya’nın ardından Avrupa’nın en fazla nüfusa sahip ikinci ülkesidir. Nüfusun yaklaşık yüzde 7.7’sini göçmenler oluşturmaktadır.


Dil

Ülkenin resmi dili Almancadır, bunun yanında Türkçe, Kürtçe, Lehçe ve Rusça da konuşulan diller arasındadır. Ülke nüfusunun yüzde 67’si yabancı bir dili konuşabilmektedir.


Din

Ülkedeki en yaygın din yüzde 66,8 ile Hristiyanlıktır. (yüzde 30,8 Katolik, yüzde 30 Protestan) Nüfusun yüzde 32 – 35’i bir dine inanmadıklarını belirtmişlerdir. İslam ise ülkenin ikinci en büyük dini durumundadır.


Tarihi

İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya Müttefikler tarafından oluşturulan ve kontrol edilen işgal bölgelerine ayrılmıştır. 23 Mayıs 1949’da Fransız, İngiliz ve Amerika işgal bölgeleri birleştirilerek Almanya Federal Cumhuriyeti kuruldu. 7 Ekim 1949’da ise Sovyet işgali altında bulunan Doğu Almanya olarak da bilinen Alman Demokratik Cumhuriyeti kuruldu. 3 Ekim 1990 tarihinde bu iki devlet birleşerek bugünkü Almanya Federal Cumhuriyetini oluşturdular.


Coğrafya

Almanya, Orta Avrupa’da yer alan, kuzeyde Danimarka, doğuda Polonya ve Çek Cumhurriyeti, güneyde Avusturya ve İsviçre, batıda ise Faransa ve Lüksemburg, Belçika ve Hollanda devletleri ile sınır komşusudur.

Güney’de bulunan Alp Dağları üzerinde ülkenin en yüksek noktası Zugspitze bulunur. (2,962 metre). Kuzeyde Baltık Denizi ve Kuzey Denizi kıyıları bulunur. Ülkenin orta kesimi ormanlık, kuzeyi ise ovalardan oluşur. Ren, Tuna ve Elbe ülkenin en büyük nehirleridir. Almanya’da demir, kömür, potasyum, uranyum, bakır, doğal gaz, nikel gibi doğal kaynaklar bulunmaktadır.


Almanya Ekonomisi

Almanya bugün ABD, Japonya ve Çin’in ardından en büyük dördüncü ulusal ekonomidir. Öyle ki, Çin’in ardından dünyanın en çok ihracat yapan ikinci ülkesidir. Bir ihracat şampiyonu olan ülkede kazanılan her 4 avronun 1’inden fazlası ihracattan, her 5 iş olanağının 1’inden fazlası doğrudan ve dolaylı olarak dış ticaretten gelmektedir. Böylesi bir ticari hacme sahip olan Almanya Avrupa Birliği’nin can damarıdır.


Bilim ve Teknoloji

Almanya’nın bilim ve teknoloji alanındaki başarısı ülke ekonomisinin ileri düzeyde olmasını beraberinde getirmiştir. Almaya özellikle de fizik, matematik, kimya ve mühendislik alanlarında birçok dal bilim disiplininde öne çıkmıştır; Ülkedeki bilimsel araştırmalar; endüstri ve üniversiteler ve Max Planck Topluluğu gibi özel araştırma enstitüleri tarafından desteklenir. Almanya geçmişten beri çeşitli bilimsel alanlarda en göze çarpan araştırmaların bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Nobel Ödülü bugüne kadar 101 Alman tarafından alınmıştır.


İklimi

Almanya, Orta Avrupa’nın ılımlı iklim bölgesinde bulunmaktadır. Coğrafi konumu itibariyle Almanya’da dört farklı mevsim yaşanabilmektedir: Sonbahar, kış, ilkbahar ve yaz. Mevsimler aralarında bulunan farklılıklar Hem ısı derecesi hem de nem oranı itibariyle söz konusudur. Haziran ayında çok yağmur olmakla birlikte, ocak ve şubat aylarında kar yağma ihtimali yüksektir.


Hava koşulları ve kıyafet

Almanya’nın hava şartları değişken olabilmektedir. Bu sebepten dolayı lütfen her mevsimde yanınızda yağmur kıyafetleri ile sağlam ayakkabılar da getiriniz. Kış ayları için rüzgâr ve yağmur geçirmeyen kıyafetler tavsiye edilmekte olup. Kalın bir mont, kaşkol, bere ve eldivenler gereklidir. Tüm binalarda ve evlerde ısıtma sistemleri bulunmaktadır. Klima cihazları pek yaygın olmamakla birlikte, normal koşullarda da gereksizdir.

Administrator