Almanya’da Doktora

Almanya’da her yıl yaklaşık 30.000 lisansüstü öğrenci bir doktora programını tamamlamaktadır. Bu sayı birçok Avrupa ülkesinin mezun ettiği sayıdan çok daha fazladır.

Yine her yıl yaklaşık 5.000 uluslararası doktora öğrenci mezunu veren Almanya sahip olduğu özelliklerle yurtdışında eğitim görmek isteyenler için en popüler ülkelerden biridir.

Almanya’nın bir eğitim yeri olarak neden popüler olduğunu anlamak zor değildir. Teknoloji inovasyonu ve araştırma (technology innovation and research) alanında dünya lideri olan Almanya küresel bir üne sahiptir. Bunun yanında güçlü bir ekonomisi, cezbedici bir yaşam kalitesi, mühendislik ve imalat gibi alanlarındaki üstün başarılarıyla uluslararası birçok öğrenciyi kendine çekmeye devam etmektedir.

QS World University Rankings® 2019 dünyanın en iyi 1000 listesinde 45 üniversitesi bulunan Alman üniversitelerinin birçoğu güçlü bir uluslararası üne sahiptir. Bu üniversitelerden, prestijli bir araştırma üniversitesi olan Münih Teknik Üniversitesi, ülkede birinci, QS World University Ranking listesinde ise 61. sırada yer almaktadır. Onu, hemen ardından 62. sırada yer alan Ludwig-Maximilians-Universität München takip etmektedir.

Almanya, yüksek yaşam standardının yanı sıra, üniversitelerinin düşük öğrenim maliyetlerinde olması, hem okurken hem de mezun olunduğunda oldukça iyi iş fırsatları sunmasıyla uluslararası öğrencileri kendine çekmektedir. Almanya’daki doktora programlarında genellikle harç ücreti alınmaz ve Almanya’daki doktora adaylarının dörtte birinden fazlası devlet bursu alır.

Almanya’da Ne Tür Doktora Programları Sunulmaktadır?

Kişisel Doktora (Individual Doctorate)

Bu doktora en geleneksel ve en çok tercih edilen doktora şeklidir. Bu programda öğrenciler tez çalışmasını bir profesörün gözetiminde yapar, ancak çoğunlukla bağımsız olarak çalışır. Kişisel doktoraların uzunluğu genellikle üç ila beş yıl sürmektedir. Individual Doktora öğrenciye, büyük bir esneklik sunar, ama aynı zamanda çok ciddi kişisel inisiyatif ve sorumluluk gerektirir. Öğrenci bir üniversitede araştırma yapmakla sınırlı değildir; bunun yanında üniversite dışı araştırma kuruluşlarında veya endüstriyel sektördeki bir Alman şirketinde projesini tamamlayabilir.

Planlı Doktora programı (Structured PhD Program)

Doktora yapmak isteyenlerin tercih edebileceği diğer bir doktora programı Structured PhD Programıdır. Bu program bir grup doktora öğrencisinin bir grup denetmen tarafından yönlendirilmesini içerir. Almanya’da bu türden uluslararası bir içeriğe sahip, eğitim dili İngilizce olan 600’e yakın program bulunmaktadır. Bu programlar, öğrencilerin araştırma önerilerinin mevcut doktora programlarına uygun olması gerekliliğiyle bireysel doktora programlarından farklılık gösterir. Öğrencilerin derslere ve seminerlere katılması ve bir danışman hocaya sahip olması gerekir.

Hangi Alman Üniversitelerinde Doktora Yapılabilir?

Almanya’daki birçok üniversite doktora yapılabilir. Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) sizin için doğru doktora programını aramak için kullanabileceğiniz bir veritabanı sunar.

Almanya’da Doktora Eğitiminin Ücreti Nedir?

2017 yılında Baden-Württemberg eyaletinde AB üyesi olmayan öğrenciler için öğrenim ücretleri yeniden düzenlenmiş olsa da, doktora öğrencileri bu kapsam dışında tutulmaktadır. Almanya’daki tüm devlet üniversitelerinde Doktora programları, uyruğa bakılmaksızın, tüm öğrenciler için ücretsiz olmaya devam etmektedir. Standart bir doktora programının uzunluğu üç yıldır. Bu süre uzatıldığında, ücret ödemek zorunda kalınabilir.

Almanya’daki tüm eğitim düzeylerinde olduğu gibi, doktora öğrencileri de yönetim ve diğer masraflar için dönemlik 150 € ile 200 € arasında bir ücret öderler.

Almanya’da Yaşam Gideri Ne Kadardır?

Doktora programına kabul alınabilmesi için öğrenci vizesine için başvurulması bulunursanız, yılda en az 8,700 €’ya sahip olduğunuzu kanıtlamanız istenecektir.

Doktorada, kira, gıda, giyim, ulaşım gibi yaşam giderlerinin dışında ayrıca projeye göre çalışma malzemeleri maliyetleri ve şehirden şehire değişen hayat pahalılığı nedeniyle bu tutar yıllık 10.200 € ‘ya kadar çıkabilir.

Doktorada Burs Olanakları

Çoğu doktora öğrencisi ücretli bir araştırma projesi üzerinde çalışır veya burs alır. Harcamalarınızla ilgili yardım almak için burs başvurusunda bulunmak istiyorsanız, okumak istediğiniz üniversitenin resmi web sitelerini inceleyebilirsiniz. Doktora bursları dahil,  Almanya’da eğitim bursu almak için

(https://www.topuniversities.com/student-info/scholarship-advice/scholarships-study-germany),

www.funding-guide.de ve www.stipendienlotse.de sitelerine bakabilirsiniz.

Giderleriniz karşılamak için bazı kısıtlamaları göze alarak yarı zamanlı bir işte de çalışabilirsiniz. Eğer tam zamanlı bir AB veya EEA öğrencisiyseniz (Bulgaristan ve Romanya’dan öğrenciler hariç) nerede ve ne zaman çalışabileceğiniz konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. AB dışından tam zamanlı bir öğrenci iseniz, çalışma iznine başvuru yapabilmeniz için 120 tam gün veya 240 yarım gün çalışma süresini bitirmeniz gerekir.

Almanya’da Doktoraya Giriş Şartları Nelerdir?

Giriş koşulları, üniversiteler ve doktora programları arasında değişiklik gösterir ancak genel olarak bir Alman yüksek lisansına eşdeğer olan bir yüksek lisans derecesine sahip olmanız gerekir.  Alternatif olarak, üst derecede nitelikli bir lisans diplomasına sahip olan uluslararası öğrenciler, bir giriş sınavına girerek ya da okulun yapacağı bir mülakatı içeren hızlı program aracılığıyla (a fast-track program) doktora öğrencileri olarak kabul edilebilirler.

Eğer doktora eğitimini İngilizce yapıyorsanız ve bu sizin ana diliniz değilse, İngilizce dil yeterliliğinizi IELTS veya TOEFL gibi bir İngilizce dil sınavıyla kanıtlamanız gerekecektir. Doktora çalışmanız Almanca ise, dil yeterliliğinizi DSH veya TestDaF gibi bir testle kanıtlamanız gerekecektir.

Almanya’da Doktora Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’daki doktora öğrencilerine yönelik genel bir kabul süreci veya seçim departmanı yoktur. Başvuru süreci, Kişisel Doktora (Individual Doctorate) ve Planlı PHD programı (Structured PhD Program) seçip seçmediğinize göre farklılık gösterir.

Eğer bir doktora için başvuruyorsanız, öncelikle danışmanınız olmayı kabul eden uygun bir profesör bulmanız gerekir. Almanya’da master programından mezun olmuşsanız bu üniversiteden kişiler aracılığıyla bir danışman bulabilir veya ilgilendiğiniz bölgeyle ilgili enstitüleri ve araştırma merkezlerini arayabilirsiniz.

Bir süpervizörü bulduktan sonra, sorumlu bölüm veya doktora komitesi doktora adayı uygunluğunuzu onaylamalıdır. Başvuru dosyanız, doktora danışman hocanızın sizi tanıtan yazısı, sertifikalarınız onaylı kopyaları, Dekanlık ofisinden özelliklerinizin tanındığını kanıtlayan bir bildirim yazısı, almış olduğunuz akademik referanslar ve doktora çalışmasına başvuru yapabileceğinizi yetecek üniversite mezuniyetine sahip olduğunuzu gösterir mezuniyet belgelerini içerir. Dosyanıza ayrıca varsa İngilizce veya Almanca dil sınavı sonuçlarınızı da ekleyebilirsiniz. Başvuru yaptığınız üniversitenin Öğrenci Ofisi bu belgeleri inceleyecek ve doktora çalışmalarına başlayıp başlayamayacağınız hakkında karar verecektir.

Başvurunuz kabul edildikten sonra bir sonraki adım üniversiteye kayıt olmaktır. Ancak, tüm bölümler resmi olarak kayıt yaptırmak için doktora başvurusu gerektirmeyebilir.

Başvuru yapmadan önce;

  • Lisansüstü derecenizin tanındığından (Genellikle Türkiye’deki yüksek lisans diplomaları Almanya’da direkt doktora başvuruları için yeterli sayılmamaktadır. Bu gibi durumlarda Almanya’da önce yüksek lisans eğitimi alınıp sonrasında doktora programlarına başvuru yapılabilir.)
  • İkamet izni ve / veya öğrenci vizesi alabilme yeterliliğine sahip olabileceğinizden
  • Konaklamanız için yeterli mali kaynak gösterebileceğinizden emin olmalısınız.

Aşağıdaki online arama platformları uygun bir program bulmanıza yardımcı olabilir.

DAAD : http://www.research-explorer.de/research_explorer.en.html

PhD Germany : https://www.daad.de/deutschland/promotion/phd/de/13306-phdgermany-datenbank/

Hochschulkompass.de https://www.hochschulkompass.de/promotion.html

academics.de : https://www.academics.de/

Almanca Bilmeli misiniz?

Hayır. Ancak, özellikle de eğitiminiz sırasında veya sonrasında Almanya’da çalışmak istiyorsanız, ev sahibi ülkede bulunurken yaşamınızı kolaylaştıracak temel seviyede  Almanca öğrenmenizi öneririz. Kişisel Doktora tezi yazıyorsanız, bu doktora tezleri genellikle İngilizce olarak yazılabilir, Planlı doktora programları ise öğrencilerin doktoralarını İngilizce olarak tamamlamalarına olanak verir.

ITEBS olarak, Almanya’da bulunan temsilcilerimiz aracılığıyla süreçler hakkında güncel ve doğru bilgiler alabilmek için doğrudan üniversitelerle iletişime geçerek öğrencilerimize vize, başvuru, konaklama, kayıt süreçlerinde profesyonel danışmanlık sunmaktayız.

Detaylı bilgi almak için Bilgi Talep Formu’nu doldurabilir ya da telefonlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Administrator