Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Tıp eğitimini Almanya’da almak isteyen öğrenciler için ilk ve en önemli koşul ÖSYM sınavı sonucunda Türkiye’de tıp, dişçilik, eczacılık gibi bir bölüme yerleştirilmeye hak kazanmış olmalarıdır. Bu bölümlerden birine yerleştirilmiş olan öğrenciler, aynı kapsamdaki diğer bölümler için de lisans başvurusu yapabilirler. Ancak, Almanya’da Tıp eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin sayısı son yıllarda çok büyük artış göstermiş olduğu için Türkiye’den başvuran öğrencilerin Türkiye’deki Üniversite Giriş Sınavında almış oldukları puanın çok yüksek olması beklenmektedir.
 • Eğitim sistemi ülkemizdekinden çok daha zor ve disiplinli olan Almanya’da Tıp eğitimi almak için Almancaya çok iyi hakim olmak gerekir. Bunun için üniversitelerin istemiş olduğu Dil yeterliliğini ölçen TESTDaf sınavından TDN seviyelerinin her aşamasından yüksek skorlar (20 üzerinden 18/19 puan) almak gereklidir. Bu da akademik olarak Almancayı ileri seviyede bilmek anlamına gelir. Hiç Almanca bilgisi olmayan birinin bu seviyeye gelmesi için iyi bir hazırlık sınıfında veya yoğun akademik programlı bir dil okulunda en az bir yıllık eğitim alması olmazsa olmazdır. Bu süre öğrencinin kişisel çabalarına göre uzayıp kısalabilir.
 • Kabul için diğer bir önemli koşul başvuruyu yapacak öğrencinin Türkiye’deki liseden aldığı not ortalamasıdır. Lisede alınan derslerin içeriği ve not ortalamaları Alman Üniversiteleri için kabulde çok önemlidir.
 • Bunun yanında üniversiteler öğrencilerin sosyal olmalarına da dikkat ederler. Sosyal aktivitelere katılım, sanatsal ve sporsal faaliyetler, kurslar, sertifikalar, referanslar, derneklere üyelikler de başvurunun kabulünde önemli yere sahiptir.
 • Bazı üniversiteler “tıp öğrenim dalları sınavı”, halk arasında “tıp sınavı” olarak adlandırılan bir sınavı ayrıca istemektedir. Bu sınavda kişinin bilgi, deneyim ve genel öğrenim elverişliliği ölçülmektedir.
Devamını Oku..

Başvuru Dönemleri… 

 • Almanya’daki üniversitelere kesin kabul almak için başvurular yaz ve kış dönemi olmak üzere yılda iki periyot ta yapılmaktadır. Almanca hazırlık eğitimini tamamlayan ve yeterlilik sınavlarını veren her öğrenci başvurusunu; Yaz Dönemi için  15 Ocak,Kış dönemi için 15 Temmuz’a kadar yapabilir. Dil yeterliliği olmayan adaylar, yılın her döneminde, başlangıç A1 seviyesinden C1 seviyesine kadar tüm kurlarda eğitim veren dil okullarına kayıt olabilir, sonrasında TestDaf ve DSH gibi sınavlara katılarak yeterliliklerini sunabilirler.

 

Düşük Harç Ücretleriyle Yüksek Kalitede Tıp Eğitimi…

 • Avrupa’nın en fazla yabancı öğrenci potansiyeline sahip ülkesi Almanya’dır. Verilen eğitim çok kaliteli olmasına rağmen Almanya’da Devlet üniversiteleri ücretsizdir. Öğrenciler, Türkiye’deki gibi cüzi miktarlarda dönemlik harç ödeyerek eğitimlerine devam edebilmektedirler. Tüm bölümlerde eğitim ücretleri neredeyse aynı olup dönemlik katkı payı ödemesi 100 Euro ile 500 Euro arasında değişmektedir. 

 

Kabulden Sonra Sıra Eğitimde… 

 • Almanya’da tıp eğitimi almak isteyenleri oldukça zorlu bir süreç beklemektedir. Tıp öğreniminin kendisi 12 sömestr 3 ay sürmektedir. Yani bu süre 48 haftalık uygulamalı eğitim ile birlikte 6 yılı bulur. Eğitim genel anlamda ikiye bölünmüştür.
 • Eğitimin birinci bölümünde klinik öncesi teorik dersler verilir. İkinci bölümde ise pratik derslere geçilir. Bu kısımda öğrencilerin pratik becerileri ölçülür, stresli hastane ortamıyla nasıl başa çıktıkları değerlendirilir.
 • Bazı üniversiteler ise, öğrenim süresinde ayrılan bu iki bölümü lisans ve yüksek lisans olarak ayırmışlardır.
 • Bununla birlikte tıp fakültesinden mezun olabilmek için öğrencilerin ilk yardım eğitimi alması, üç ay süreyle hastabakıcı olarak görev yapması, “famulatur” adı verilen 4 aylık stajı tamamlamaları gerekmektedir.

 

Doktorluk Unvanı İçin Doktora Tezi…

 • Ülkemizde tıp fakültesinden başarıyla mezun olan her tıp doktoru otomatik olarak Dr. (doktor) unvanını alırken, Almanya’da ise durum böyle değildir. Doktor olarak çalışılabilmesi ve doktor unvanına sahip olunabilmesi için ayrıca doktora öğrenimi alması gerekmektedir.
 • Tıp mezunlarının bu doktora öğreniminde tez yazmaları ve söz konusu doktora tezini akademik bir jüri önünde sözlü olarak savunmaları gerekir. Ancak doktora tezleri başarılı bulunan tıp doktorlarının Dr. unvanını kullanmalarına izin verilir.

 

Uzmanlık İçin TUS Şartı Yok…

 • Almanya’da mezuniyet sonrasında tıpta uzmanlık sınavı (TUS) sınavı yoktur. Türkiye’deki tıp fakültelerinden mezun olanlar da Almanya’da tıpta uzmanlık eğitimi veren hastanelere başvurabilmektedir.
 • Herhangi bir mesleki eleme sınavını geçmek zorunda olmadan Almanya’da tıpta uzmanlık eğitimine başlanabilir. Uzmanlık eğitiminin süresi seçilen dala göre değişiklik göstermektedir.

 

Dileyen Türkiye’de Doktorluğa Devam Edebilir…

 • Eğitimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek mesleklerine burada devam etmek isteyenlere YÖK denkliği de verilmektedir.

Administrator