Ülkemizde ailelerin %90’a yakını çocuklarının daha iyi bir geleceğe sahip olması için yurtdışı eğitimini düşünürken, %65’i üniversite eğitiminin çok pahalı olduğunu düşünüyor.

Almanya, dünya sıralamasında ilk 500’de 50 üniversitesi ile dünya standartlarının üzerinde eğitim imkânlarını hem de ücretsiz olarak sunuyor!

Avrupa’nın en fazla yabancı öğrenci potansiyeline sahip ülkesi Almanya’dır ve verilen eğitimin çok kaliteli olmasına rağmen Almanya’da Devlet üniversiteleri ücretsizdir. Öğrenciler, Türkiye’deki devlet üniversitelerinde olduğu gibi cüzi miktarlarda dönemlik harç ödeyerek eğitimlerine devam edebilmektedirler (yıllık ortalama harç ücretleri  0 – 1,600 Euro arasındadır). Almanya’da eğitim alan bir üniversite öğrencisinin Alman hükümetine yıllık ortalama maliyetinin 30.000 Euro’nun üzerinde olabildiği göz önünde bulundurulursa Alman Üniversitelerinin yönetim ve kırtasiye giderleri olarak almış oldukları yıllık harç ücretlerinin çok cüzi olduğu anlaşılabilir.

Almanya, diğer gelişmiş ülkelerde (Amerika, Kanada, İngiltere vs.) olduğu gibi öğrenciden eğitim ücreti değil eğitimde başarı ve Almanya yaşamına entegrasyon talep etmektedir.

ABD, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde yabancı öğrencilerden, kendi vatandaşlarına uyguladıkları fiyatlardan farklı ve yüksek eğitim harçları alınır. Bu ülkelerde, dünyada ilk 500 sıralamasında olan bir üniversiteden kabul almak çok zor olmakla birlikte yıllık en az 20.000 USD ve üzerinde bir eğitim bütçesi gerektirebilmektedir. Ayrıca, bu gelişmiş ülkelerde Almanya’da genel bir durum olduğu gibi iki ayrı dilde (Almanca ve İngilizce) ve çift dalda (aynı anda iki ayrı bölümde) ve uygulamalı eğitim alma imkânları öğrencilerin durumlarına bağlı olarak çok kısıtlıdır diyebiliriz.

Almanya’daki tüm devlet üniversitelerinin Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından denkliği mevcuttur.

Üniversite eğitiminde Avrupa’da en fazla yabancı öğrenciye eğitim fırsatı sunan Ülke Almanya’dır.

Almanya, özellikle son yıllarda Alman eğitim sisteminin zorluğunu ve disiplinini göğüslemeye aday, başarıya odaklanmış ve asla vazgeçmeyecek nitelikli bireylere, yetişmiş genç beyin gücüne; sağlam bir geleceğe yatırım yapmaktadır.

Neden Almanya’da Eğitim?

Birçok açıdan dünyanın en iyi üniversite eğitim sistemine sahip ülke Almanya’dır diyebiliriz. Son sistem donanımlara ve çok büyük AR-GE bütçelerine sahip olan Alman Üniversitelerinde eğitim kadrolarının %90’nından fazlası profesörlerden oluşmaktadır. Alman Üniversitelerinde sadece geçmiş teorik bilgilerle eğitim sunulmaz; öğrenciler ezber yapmanın aksine sürekli olarak bilim üretmeye ve uygulamalı programlarla tecrübe edinmeye yönlendirilirler.

Almanya’da Üniversite Okumanın Ayrıcalıkları:

 1. YÖK tarafından onaylı, Dünya sıralamasında ilk 500’de olan köklü Alman Devlet Üniversitelerinde yüksek standartlarda eğitim alabilir, uluslararası diploma ve kariyer sahibi olabilirsiniz.
 2. Almanya’da ücretsiz veya yıllık en fazla 1,600 Euro harç ile Üniversite Eğitimi alabilirsiniz. Ödemiş olduğunuz harç ücreti de size ulaşımdan, sağlıktan, konaklama giderinizden ve diğer yaşam giderlerinizden indirimler olarak geri döner.
 3. Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelerde aylık konaklama ve yaşam giderleri ortalama 1,500 USD/CAD/GBP üzerinde olabiliyorken Almanya’da Konaklama ve diğer yaşam giderleri aylık ortalama 600 – 800 Euro’dur. Almanya’da sadece bazı büyük şehirlerde kiralar yüksek olduğu için bu giderler aylık 800 –  1,000 Euro aralığında olabilmektedir.
 4. Almanya’da üniversite öğrencilerinin yaşam giderlerini karşılayabilmek üzere çalışma izinleri vardır. Öğrenciler, okudukları üniversitelerin bünyelerinde olan işbulma kurumlarından veya dışarıdan kendilerinin bulabileceği işlerde üniversite eğitim zamanlarında yarı zamanlı ve tatil dönemlerinde tam zamanlı olarak çalışabilirler. Tatillerde tam zamanlı çalışan öğrencilerden birçok eyalette vergi kesintileri yapılmaz ve öğrencilere mesleki tecrübelerini arttırabilecek pozitif ayrımcılıklar sunulur.
 5. Almanya’da Avrupa Birliği’nin en çok konuşulan dili olan Almancayı ve İngilizceyi akademik seviyede öğrenebilirsiniz. (Birçok üniversite öğrencilerine seçmeli olarak üçüncü bir dil öğrenme fırsatı da sunabilmektedir.)
 6. Almanya, Avrupa’nın en gelişmiş sanayi ve teknoloji merkezidir. Almanya, dünyanın en büyük sanayi ve endüstri ihracatına sahiptir. Türkiye’de yerleşik 7,000’den fazla global ölçekli Alman firması faaliyet göstermektedir ve bu firmaların üst düzey yöneticileri, genel olarak, Almanya’da eğitim görmüş olan bireylerden oluşmaktadır.
 7. Alman Üniversiteleri, dünyanın en büyük şirketleri, sanayi işletmeleri, sivil toplum kuruluşları, devlet kurumları ve yerel yönetimlerle ortak çalışmalar yaparak, öğrencilerin derslerdeki teorik bilgilerini güncel uygulamalarla pekiştirme fırsatı sunmakta ve öğrencilerin mezuniyet sonrası iş sahibi olmalarını kolaylaştırmaktadır.
 8. Almanya’da Üniversite okuyan öğrencilerin Erasmus gibi birçok AB fonlarıyla farklı ülkelerde uluslararası eğitim projelerine, stajlara, çalıştaylara ve konferanslara katılma imkânları vardır. Buna göre, Almanya’da üniversite mezunu olan herhangi bir öğrenci, kendi cebinden tek lira harcamadan 10’dan fazla farklı ülkede eğitim ve staj tecrübelerine sahip olarak mezun olabilir.
 9. Almanya’da lisans programları genel olarak 3 yıldır. Öğrenciler, lisans eğitimlerine devam ederken özellikle son sınıfta yüksek lisans dersleri de alabilir ve lisans ile yüksek lisans eğitimlerini birleştirerek master düzeyinden (lisans ve yüksek lisans diploması edinerek) daha erken mezun olabilirler.
 10. Birçok Alman Üniversitesinde öğrenciler, iki dalda (çiftdal/double major) programlara katılabilmekte ve iki ayrı lisans diplomasına sahip olabilmektedirler.
 11. Yine birçok Alman Üniversitesinde ve birçok programda öğrenciler, çok esnek müfredatlarla kendi eğitim programlarını şekillendirebilmektedirler. Ders geçmede, sınav sonuçlarından daha çok öğrencinin derslere katılımı ve ödev-proje sunumlarındaki başarıları öne çıkmaktadır.
 12. Almanya’da İngilizce eğitim almak isteyen üniversite mezunları için 1000’nin üzerinde İngilizce Master ve Doktora Programı vardır. Lisans düzeyinde sadece İngilizce olan (Almanca zorunluluğu olmayan) programların sayısı her geçen gün artış göstermektedir.
 13. Almanya’da 350’yi aşkın Üniversitede gelişen teknoloji ve bilim dallarına paralel olarak, sürekli yeni fakülte ve bölümler açılmaktadır.
 14. Almanya’dan mezun olan öğrencilerin mezuniyetleri sonrasında tüm Avrupa’da 18 ay boyunca tam zamanlı çalışma ve oturum hakları vardır. Mezuniyet sonrasında bir işe yerleşen öğrencilerin süresiz oturum alma ve beş yıl sonra Alman vatandaşlığı alma hakları vardır.

*** Avrupa’nın en çok konuşulan dili sanıldığı gibi İngilizce değil Almanca’dır. Ciddi bir eğitimle öğrenilecek Almanca dili, üniversitelerde okuma şansının yanında, özellikle Almanya ile uzun yıllardır nüfus, siyaset, turizm ve ticaret ilişkilerinde bulunan ülkemizde kariyeriniz açısından çok önemli bir adım olacaktır.

Eğer Siz de;

Türkiye’de üniversiteye giriş sınavında herhangi bir 4 yıllık Üniversiteyi kazandıysanız bizimle irtibata geçebilir ve Almanya’da hem Almanca hem de İngilizce dilinde uygulamalı eğitim almanın ayrıcalıklarını hayatınız boyunca yaşayabilirsiniz.

Kazandığınız üniversite 4 yıllık örgün eğitim veren herhangi bir özel, vakıf veya devlet üniversitesi olabilir. Vizenizi alıp Almanya’ya gittikten ve Almanca yeterlilik (DSH veya TestDaF) sınavlarından birini geçtikten sonra bölüm değişikliği de yapabilirsiniz…

Ayrıca;

 • İki yıllık Meslek Yüksek Okulu (Ön Lisans) Mezunları ve
 • Açık Öğretim fakültesinin ikinci sınıfını bitirenler veya 3. Sınıfa geçmiş veya 4. sınıfta olanlar Türkiye’de almış oldukları derslerin bir kısmını saydırarak lisans tamamlaması yapabilirler.
 • Meslek lisesinden mezun olup (ÖSS/YGS/LYS sınav sonucu olmadan) direk geçiş hakkını kullanarak üniversiteye girmiş olan ve ilk yıl (1. sınıf sonunda) başarılı olmuş olan öğrenciler Türkiye’de almış oldukları derslerin belli bir kısmını saydırarak Almanya’da (bazı durumlarda 1 yıl Studeankolleg okuduktan sonra) lisans tamamlaması yapabilirler.
 • Şu anda 4 yıllık örgün eğitim veren herhangi bir üniversite de kayıtlı olan öğrenciler yine Türkiye’de almış oldukları derslerin bir kısmını saydırarak (diledikleri zaman; 1., 2., 3. veya 4. sınıftan) yatay geçiş yaparak lisans tamamlaması yapabilir ve bir Alman Üniversitesi diplomasına sahip olabilirler.
 • Üniversite mezunları, ALES sınavına gerek olmadan Almanya’da Yüksek Lisans ve/veya Doktora yapabilirler.

Eğitimine Almanya’da Devam Etmek İsteyen Öğrencilerin Birçoğu ITEBS’i Tercih Ediyor…

Öncelikle en doğru ve en güncel bilgileri kurumumuzla ilk iletişim kurduğunuzda alabileceğinizi gözlemleyebilirsiniz. Bunun temel sebebi 17 yıldır tüm Almanya genelinde birçok eğitim kurumu ile anlaşmalı olmamız ve her yıl yüzden fazla öğrencinin Almanya’nın en iyi üniversitelerine yerleşmelerine yardımcı olabilmemizdir.

Öğrencilerimiz için Almanya’nın her bölgesinden ve dilediği üniversiteden 20 – 40 gün gibi kısa bir sürede (vize başvuru ve oturum uzatma aşamasında da mutlaka gerekli olan) “Üniversite Ön-Kabulü” veya Almanca Dil Bilgisi yeterliliği varsa “Üniversite Kesin Kabulü” alabilmekteyiz.

Almanya Başvurularımız yıl boyunca devam etmektedir ve yıl boyunca her ay öğrencilerimiz Almanya’daki dil hazırlık eğitimlerine başlayabilmektedirler.

Almanya’da Frankfurt, Berlin, Stuttgart ve Köln Merkezli Temsilciliklerimizle, Almanya’da doğmuş veya uzun yıllar Almanya’da yaşamış ve oradaki eğitim kurumlarından mezun olmuş ve yüksek akademik kariyere sahip uzman danışmanlarımızla tüm resmi başvuru mercilerine öğrencilerimiz adına tüm yazışma, belge gönderme ve diğer gerekli iletişimleri biz yapıyoruz ve öğrencilerimizin Almanya’nın her şehrinde üniversite, yüksek lisans, doktora başvurularını ve dil okulu kayıtlarını sorunsuz ve güvenilir şekilde tamamlıyoruz.

Almanca Dil Bilgisi yeterli olmadığı için şartlı kabul (ön-kabul) almış olduğumuz öğrencilerimize, Almanya’da gerekli dil sınavlarından birini zamanında vermek koşuluyla üniversite ders kaydı, kesin kabul veya yatay geçiş süreçlerinde de 24 ay boyunca; öğrencilerimiz üniversitede derslere başlayana kadar kesintisiz hizmetler sunuyoruz.

Üniversite, yüksek lisans ve doktora “şartlı-kabul” başvurularınız olumlu sonuçlanmazsa tüm paranızı iade ediyoruz.

ITEBS olarak vize alım oranımız %97’in üzerindedir.

Vize işlemlerinizin sonuçlanması 4 – 8 haftayı bulabilmektedir. Öğrencilerimiz, vazgeçmediği sürece ekstra danışmanlık ücreti almadan vizeleri olumlu sonuçlanana kadar hizmet sunabilmekteyiz.

Daha önce işlemlerini kendi başına yapmaya çalışmış veya başkalarının yanlış yönlendirmeleriyle vize retleri almış olan öğrencilerimize de yardımcı olabiliyoruz.

Daha Ayrıntılı Bilgi için siz değerli öğrencilerimizi ve velilerimizi temsilciliklerimize bekliyoruz.

Bizi tercih edenlerin avantajları

En Doğru ve En Güncel Bilgiler

 • Almanya konusunda alanında uzman eğitim danışmanlarımız sahip oldukları bilgi ve tecrübeleriyle, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylara bu alandaki en güncel ve en doğru bilgileri sunarlar. 

Türkiye’nin Her Noktasından Ulaşılabilme

 • Türkiye’nin farklı noktalarında bulunan herkes ITEBS’ten danışmanlık hizmeti alabilir. Bunun için merkez ofisimizin bulunduğu İstanbul’da olmanız şart değildir.

Sürekli iletişim

 • Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylarımız uzman danışmanlarımızla yüz yüze görüşerek hizmet almanın yanında, sabit hat, mobil telefon, elektronik posta, Whats App, Skype uygulamalarıyla da kesintisiz olarak iletişim kurabilirler. 

Garantili Üniversite Yerleştirme Koşulları

 • ITEBS’ten danışmanlık hizmeti alarak, kesin kabul şartlarını yerine getiren tüm adaylara Almanya’daki üniversitelere kesin kabul garantisi sağlıyoruz.

Doğru Yönlendirme, Makul Danışmanlık Ücreti

 • ITEBS olarak, dürüstlük anlayışından ödün vermeden yurtdışında eğitim hedefleri olan tüm adaylarımıza öncelikle kendi faydalarını ön planda tutarak her konuda doğru bilgilendirmeler yapıyoruz. Sunduğumuz profesyonel danışmanlık hizmeti için bu sektördeki en uygun danışmanlık ücretlerini talep ediyoruz.

Kişiye Özel Planlama

 • Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen başvuru yapan binlerce aday içinden eğitim almaya uygun olanların seçiminde ve yönlendirilmesinde sahip olduğumuz tecrübeyle, öğrencilerimize sonuç alıcı planlamalar yapmakta, boş yere zaman ve para kaybetmelerinin önüne geçmekteyiz.

Vize Süreçlerinde Yüksek Başarı, Ücretsiz Destek

 • Üniversite eğitimi için Almanya’ya gidecek öğrencilerimize aşmaları gereken vize engeli için, vize dosyasının hazırlanması, vize randevu takibi, görüşme öncesi defalarca yapılan vize oryantasyon eğitimleriyle başarılı sonuç alınmasında profesyonel destek sunuyoruz.

Yurtdışındaki Temsilcilikler Aracılığıyla Birebir İlgi

 • ITEBS aracılığıyla Almanya’nın herhangi bir eyaletinde eğitim alan öğrencilerimiz, eğitimlerinin her aşamasında Frankfurt, Berlin, Düseldorf ve Stuttgart merkezli Almanya ofislerimizden destek alabilirler.

Üniversiteye Yerleşinceye Kadar Danışmanlık

 • Ön görüşmeyle başlayan danışmanlık hizmetimiz, Almanya’daki dil eğitiminiz sonrasında da devam eder. Öğrencilerimize, dil yeterlilik sınavlarından sonra üniversitelere yapacakları kesin kayıt başvurularında da danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

En İyi Dil Okulları, En Başarılı Üniversiteler

 • Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen ve Almanca dil yeterliliği olmayan öğrencilerimizin, bütçelerine uygun olarak, Almanya’nın tüm eyaletlerinde şubeleri bulunan kalite standardı yüksek, kurumsal, uluslararası dil okullarında eğitim almalarını sağlıyoruz.
 • Öğrencilerimiz için, özellikleri ve hedeflerine en uygun şekilde Almanya’daki en iyi üniversitelere başvuru yapıyoruz.
Administrator