Almanya’daki Üniversitelere Kayıt Süreci

Almanya’daki Üniversitelere Kayıt Süreci konusuna değinmek için öncelikle yurdışında bir üniversiteye kayıt sürecini inceleyelim.
ITEBS’le Profesyonel Danışmanlık

Eğer siz de hedeflerinizi gerçekleştirmek için Almanya’da üniversite okumayı düşünüyorsanız, ilk yapacağınız şey profesyonel bir danışmanlık hizmeti almak olmalıdır.

Çünkü;

 • Yurtdışında eğitim kararı, geleceğinizi tamamen şekillendirecek çok önemli bir adımdır ve süreç oldukça karmaşık ve zordur. Yapılabilecek en ufak bir hata, bir eğitim döneminizin boşa gitmesine veya yurtdışı eğitim hayallerinizin tamamen sona ermesine neden olabilir.
 • Yurtdışında okumaya karar verdiğiniz andan itibaren, cevap vermeniz gereken onlarca soruya, hedeflerinize ve özelliklerinize en uygun şekilde çözümler bulmanız gerekir.
 • ITEBS olarak, yurtdışında eğitim almak için bizimle iletişime geçen öğrencilerle yaptığımız ön görüşmede bu kararlarının kendileri için gerçekten doğru bir karar olup olmadığı hakkında bilgilendirmeler yapmakta bir yol haritası çizmekteyiz.

İlk sorulacak soru: Yurtdışında okumak gerçekten sizin için doğru bir karar mı?

 • Sahip olduğunuz özelliklerle hedefleriniz arasında ne ölçüde tutarlılık var?
 • Eğitim durumunuz ve bütçeniz yurtdışında okumak için ne kadar uygun?
 • Yurtdışındaki zorlu süreçlerle başa çıkabilecek bir yapıya sahip misiniz?
 • Farklı bir ülkede yeni bir dil öğrenerek genellikle ülkemizden daha disiplinli olan bir eğitim sistemine ne kadar adapte olabilirsiniz?


Profesyonel danışmanlarımızla yapacağınız ön görüşmede tüm bu sorulara olumlu cevaplar verebiliyorsak;

 • Üniversite Araştırmasından Sonra Size Uygun olarak Seçtiğimiz Üniversitelere Ön-Kaydınızı Alıyoruz
 • Yurtdışı eğitimdeki 17 yıllık tecrübemiz ve her yıl Almanya’ya 100’ün üzerinde öğrenci gönderimimiz sayesinde yüzlerce okul ve binlerce program alternatifi içinden, akademik hedeflerinize, kariyer amaçlarınıza, kişisel özelliklerinize, eğitim seviyeniz ve yetkinliklerinize en uygun okul ve programı belirleyip seçtiğimiz üniversitelerden Ön Kabulünüzü alıyoruz.

Dil Yeterliliğiniz Yoksa, DSH Ve Testdaf Sınavlarını Geçmeniz İçin Sizi Kaliteli Bir Dil Kursuna Kaydediyoruz,

 • Eğitim dili Almanca olan Almanya’daki üniversitelerden kesin kabul alabilmek için Almanca dil bilgisinin ileri seviyede (C1 ve üzeri) olması gerekir.
 • Eğer Almancayı çok az biliyor veya hiç bilmiyorsanız öncelikle yaklaşık bir yıl sürecek akademik Almanca Dil eğitimi verilen hazırlık kurslarına katılmalı ve bu eğitimin sonunda Almanca yeterliliği kanıtlayan DSH veya TestDAF sınavlarından istenen puanı almalısınız. (TestDaf:4, DSH:2)
 • Bu sınavlardan istediğiniz sonucu almanız için Almanya’nın neredeyse her şehrinde kursları bulunan kaliteli dil okullarına kaydınızı yaparak hızlı ve verimli bir dil eğitimi almanızı sağlıyoruz.

Vizenizin Olumlu Sonuçlanması İçin Vize süreçlerinin Her Aşamasında Destek Veriyoruz,

 • Uygun okul ve program seçiminizden sonra Almanya’daki eğitiminize başlayabilmeniz için Vize engelini geçmeniz gerekir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması için vize formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması, eğitim durumunuzu ve maddi yeterliliğinizi gösterecek belgelerin tespiti ve hazırlanması, tercümelerinin yapılması, vize görüşmesinde dikkat edilecek püf noktalar hakkında oryantasyon eğitiminin verilmesinde profesyonel destek sunuyoruz. Binlerce öğrenci gönderimi tecrübesiyle vize alımlarında %95’in üzerinde başarı sağlıyoruz.

Almanya’ya Gittikten Sonra Da Sizinleyiz

 • Vizesini alan öğrencilerimizin sigorta poliçelerinin yapılması, uçak rezervasyonları, konaklama yerlerinin ayarlanması, havaalanında karşılanmaları ve konaklama yerine geçip eğitime başlamalarına kadar tüm yurtdışı süreçlerinde destek vermeye devam ediyoruz.
 • Öğrencilerimizin dil eğitimleri boyunca ihtiyaç duyacakları bilgilendirme ve yönlendirmeler (Bloke hesap aktivitesi, oturum izni uzatımı, konaklama yeri değişikliği, kurs süre uzatımı, sınav tarih ve yerleri hakkında bilgilendirme, üniversite ziyareti yönlendirmesi v.b.) öğrencinin kesin kayıtla üniversiteye yerleşmesine kadar devam etmektedir.

En Son Ne Zaman Başvuru Yapabilirim?

 • Almanya’daki üniversitelere kayıt süreci ne zaman bitiyor dersek ise üniversitelere lisans eğitimi için başvurunuzu yıl boyunca yapabilirsiniz. B2- C1 arasında bir dil yeterliliğiniz yoksa öncelikle Almanca hazırlık eğitimi alacağınız ve hemen üniversiteye başlayamayacağınız için üniversitelerin akademik başlangıç tarihleri sizin için dil eğitiminden sonra belirleyici olacaktır.
 • ITEBS olarak,vize süreci, dil eğitimi, sınav hazırlıkları, kesin kabul için okul yazışmaları gibi aşamalarda zaman kaybetmemeniz için başvurularınızı mümkün olan en erken tarihte yapmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Bununla birlikte yeterli seviyede Almanca biliyorsanız ve bunu sınav sonuç sertifikalarıyla belgeleyebiliyorsanız (B2- Bazı Üniversitelerde Almanca Hazırlık, – C1 Üniversitelere kesin kayıt başvurusu)  Almanya’daki üniversitelerin genel başvuru tarihlerini dikkate alabilirsiniz. Bu tarihler lisans ve yüksek lisans kesin kayıtlarında, kış dönemi için 15 Temmuz’a, yaz dönemi için 15 Ocak’a kadardır.
 • Başvurunuzu yaptıktan sonra eğitime başlayacağınız tarih; üniversite kabulünüz geldikten sonraki ilk akademik başlangıç dönemi olacaktır.
 • Üniversite eğitimi öncesinde Almanca hazırlık eğitimi alacaklar için; yıl içerisinde her zaman başvuru yapılabilir, belirli bir başvuru tarihi yoktur. Dil okullarının çok fazla başlangıç tarihleri bulunmasından dolayı yıl içerisinde mümkün olan en kısa zaman içerisinde eğitiminize başlayabilirsiniz.
Administrator