Almanya’da İngilizce Eğitim

Almanya’da İngilizce Eğitim

Dünyanın en önde gelen sanayi ülkelerinden biri olan Almanya, devlet üniversitelerinin sunmuş oldukları kaliteli eğitimin yanısıra bu üniversitelerin hala çok düşük harç ücretleri alıyor olmalarıyla yurtdışındaki öğrencilerin üniversite okumak için en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda Almanya’da öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrenci sayısı çok büyük oranda artış göstermektedir.

Almanya’daki lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının büyük bir kısmı Almancadır. Bununla birlikte uluslararası öğrenciler için tasarlanan İngilizce programlarının sayısı ve çeşitliliği de gün geçtikçe artmaktadır.

Var olan İngilizce programların çoğunluğu da yüksek lisans düzeyindedir. Bu yüksek lisans bölümleri de özellikle sosyal bilimler, ekonomi ve işletme alanlarındadır. Bu programların İngilizce lisans dalları da son yıllarda yaygınlaşmaktadır. Yoğun bir talep alan bu uluslararası programlara kaydolabilmek için çok dikkatli ve titiz bir araştırma yapılması gerekir.

Almanya’da İngilizce Bölümlerin Çoğu Özel Üniversitelerde ve Az Sayıda Sunulmaktadır

Birçok öğrencinin Almanya’da öğrenim görme amacı ücretsiz eğitim olsa da, devlet üniversitelerinde ücretsiz İngilizce program bulmak kolay değildir. Bunun nedeni, Alman üniversitelerindeki lisans derslerinin çoğunun Almanca olmasıdır.

DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) ‘nden Uluslararası Program araması yapıldığında şu anda çoğu İngilizce olan yüz atmışa yakın lisans programı karşımıza çıkıyor ve bunların çoğunun başlıklarında ‘uluslararası’ terimi kullanıyor. Arama sadece lisans derecelerini gösterecek şekilde ve hiçbir öğretim ücreti olmaksızın ifadesiyle daraltıldığında sadece 50’ye yakın program kalıyor.

Bu nedenle, Almanya’da İngilizce programların çoğu için özel bir üniversitede öğrenim görmeniz ve belli bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Almanya’da İngilizce eğitimi sunulan toplamda 200’yakın lisans programı bulunmaktadır. Bunların büyük bir kısmı kendi ücretlerini belirleyen özel üniversiteler tarafından sunulmakta ve bu ücretlerin birçoğu dönem başına 10.000 Euro’nun (~ US $ 10.500) altında olmaktadır.

Bazı bölümlerde İngilizce programlara daha fazla yer verilmektedir. Örneğin,  ekonomi, İngilizce / Amerikan çalışmaları ve mühendislik gibi alanlarda İngilizce programların sayısı kısmen daha çoktur.

Az sayıda olan bu İngilizce programlara yapılan başvurusu sayısı çok fazla olduğundan kabul edilme olasılığı Almanca bölümlere göre oldukça düşüktür. Birçok alanda büyük avantajlar sunan Almanya’daki üniversitelerde eğitim almayı düşünen adayların,  bu isteklerini gerçekleştirebilmeleri için Almanca dil eğitimlerini tamamlayarak çok sayıda üniversite ve programa başvurmaları kabul edilme şanslarını arttıracaktır.

Almanya’da İngilizce Bölümlere Başvuru Şartları

Eğitim dili İngilizce olan lisans ve master programları uluslararası programlar olarak da tanımlanır. Almanya’da bu tip üniversite programlarına kabul edilirken İngilizce seviyesinin ileri düzey olması gerekir.  Çoğu bölüm TOEFL 80 ve üstü skorlar istemektedir. Diğer dikkat edilen nokta ise lise veya lisans eğitiminde daha önce eğitim alınan bölümle seçilecek bölümün birbirinden çok farklı olmamasıdır. Örneğin Psikoloji master programlarının çoğunda adayın lisans eğitiminde de psikoloji ve eş değer bölümleri okumuş olması istenir.  İngilizce bölümlere başvuran adaylarda değerlendirilen diğer bir kriter de önceki eğitim döneminin not ortalamasıdır. (GPA) İngilizce bölüm sayısının az olması ve bu bölümlere çok fazla sayıda başvuru yapılması nedeniyle üniversiteler, not ortalaması daha yüksek olan adaylara öncelik vermektedir.  Bunun yanında bazı İngilizce programlarda Almanca bilgisi kısmen gereklidir, bazısında da Almanca bilgisine gerek duyulmaz. Bu konuda her bir üniversiteyle ilgili ayrı ayrı bilgi alınması gerekir.

Derslerin yarı yarıya İngilizce ve Almanca olarak okutulduğu üniversitelerin yanı sıra, Almanya’da eğitim dili Almanca olsa bile en az B1 düzeyinde, ilgili üniversite kriterine göre C1 (Toefl belgesiyle) düzeyinde İngilizce isteyen çok sayıda üniversite programları bulunmaktadır.

ITEBS olarak başvuru şartlarını karşılayan tüm adaylara lisans, yüksek lisans programlarında akademik danışmanlık sunuyoruz. Bilgi almak için arayabilirsiniz.

Administrator